Свет

ВИДЕО: Десет илјади џихадисти тргнаа во напад

Над 10 000 исламисти го  напаѓаат сирискиот град Алепо, при што се  води битка буквално за секој метар.

Во ноќта терористичката група “Джебхат ан Нусра”, како и сојузничките нејзините единици од “умерената” опозиција “, почнаа големата офанзива во околината на градот Алепо. Ова го соопшти за “Руская Весна” сириски воен извор.

Тој прецизира дека напредувањето на терористите е придружена со моќна артилериска поддршка со употребата на минофрлачи и рачните системи од типот “пеколен оган”.

Во моментов исламистите, буквално се борат за секој метар од улиците на Алепо, при што водат жестоки урбани борби со употребата на тенкови и оклопна техника “.

Според информациите на извор од сириската служба за национална безбедност, ударната група на џихадистите во Алепо брои над 10 000 лица.

Поврзани вести

Back to top button