Македонија

Алмир, дете од улица, со еден оброк во денот освои награда на натпревар по математика

Амир Дестанов, дете од улица кое реши да се бори со суровата судбина која сакаше неговото семејство да биде под дното на сиромаштијата, а тој,…

Повеќе

ТВ АЛСАТ: Општина Струга за ручеци и подароци ќе троши 80.000 евра, а само за градоначалникот Мерко за истата цел се предвидени 48.000 евра

Речиси 80.000 евра или 5 милиони денари се предвидени за репрезентации, односно за подароци, ручеци и вечери по ресторани за градоначалникот Рамиз Мерко, општинскиот совет…


„Експертот“ кој тврдеше дека Македонците постојат од 1945 година, сега тврди дека руско-српските служби го отвориле клубот „Ванчо Михајлов“

Отворањето на бугарскиот клуб „Ванчо Михајлов“ во Битола е диригирано од руско-српски тајни служби во Софија и Скопје. Тој клуб е регистиран во 2019 година,…


Шехтански ја поддржа идејата на Георгиевски со која Тетово, Гостивар и Дебар требаше да припаднат на Албанија

Лидерот на партијата ТМОРО Ванчо Шехтански ја поддржа идејата на некогашниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, а сегашен милионер, Лубчо Георгиевски за размена на територији…


СВ. МАРКО ИСПОВЕДНИК: Еден по еден, сите примија поука од него и повторно се вратија во Христовата вера

За неговото страдање известуваат свети Григориј Богослов и блажениот Теодорит. Според тие извештаи Марко разурнал некој незнабожечки храм во времето на царот Константин и многумина…


Нов „експерт“: Македонците постојат од 1944 година, тие што го сакаат Путин се канцер, Белград е виновен затоа што нема договор со Бугарија

Благојче Атанасовски е дел од неколкуте македонски политичари, аналитичари кој неаргументирано и со фашистички наратив за сите зла кои се случуваат во Македонија ја обвинуваат…


Зиков кој тврдеше дека Цвета не била грабната, можеби сама отишла кај бегот, сега тврди дека Србите спремаат дестабилизација

Љупчо Зиков предупредува на заканата од српското влијание во Македонија, новинарот и владин функционер во МЕПСО изјавата ја даде откако пратеникот и лидер на Демократската…


Русија стои зад исмевањето на Славјанка, падот на Орбан само слеп не го гледа, сите анализи на Ефтов

Новинарот Васко Ефтов смета дека руски структури стојат зад потсмевот со кој беше пречекана посетата на министерката за одбрана Славјанка Петровска на Британија. За време…


(ФОТО) Директорот Максути си игра мајтап со Македонците и македонската историја, се фалел дека ја тргнал сликата од Делчев: „За убав почеток на месец Рамазан“, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ молчат

Новиот директор на Институт за медицина на труд во Чаир, Азиз Максути наместо да се фокусира на унапредување на здравствената дејност во Инстутутот, неговата одлука…


Претепан малолетник на скопскиот плоштад

На 06.03.2022 во 13.30 часот во полициска станица Центар Ж.М.(50) од Скопје пријавил дека на 05.03.2022 околу 23.30 часот на подрачје на Центар, неговиот 16…