Религија

Свети Василиј Острошки во својот земен живот повеќе личел на ангел отколку на човек!

Роден е како Стојан Јовановиќ во селото Мркоњиќи, Попово Поље, во близина на Требиње во Херцеговина од мајка Ана-Анастасија и татко Петар Јовановиќ, според преданијата…

Повеќе

ВИДЕО: Чудо во манастирот Свети Василиј Острошки

Свети Василиј Острошки е еден од најпознатите Светци кој се прославува и на кого му се молат дури и католиците и муслиманите. Тоа и не…


Ова е молитва за Свети Василиј Острошки

Ова е молитва која треба да се изговори кога му се обраќате за помош на Свети Василиј Острошки. „Свети Василиј, голем Божји човеку, помогни им…


Денес се празнува Свети Василиј Острошки – Му се молат христијаните и муслиманите и наоѓаат исцеленија во најтешките болести

Свети Василиј Острошки Родум од Попово Село во Херцеговина, од родители прости но благочестиви. Од малечок беше исполнет со љубов кон Божјата Црква, а кога…


СВ. МАРКО ИСПОВЕДНИК: Еден по еден, сите примија поука од него и повторно се вратија во Христовата вера

За неговото страдање известуваат свети Григориј Богослов и блажениот Теодорит. Според тие извештаи Марко разурнал некој незнабожечки храм во времето на царот Константин и многумина…


Денеска се слават Свети 42 маченици од Амореја, погубени војници кои одбиле да се одречат од Христос и да прифатат мухамеданство

Денеска е 6 март (според стар стил) и се слави Свети 42 маченици од Амореја. Сите беа војводи на византискиот цар Теофил. Кога царот Теофил…


Светиот маченик Агатангел Битолски: Родум од Лерин, работеше како чевлар во Битола и пострада млад примајќи небесен венец од Христа

Светиот маченик Агатангел Битолски Овој македонски светител пострада од Агарјаните во 1727 година. Како што пишува на кивотот во кој денес во Бигорскиот манастир се…


Тодорова сабота

Тодорова сабота Во овој ден, прва сабота од постот, го празнуваме преславното чудо со коливото на светиот и славен великомаченик Теодор Тирон, кое има ваков…


Светиот свештеномаченик Петар Дамаскин, заврши како исповедник и маченик и се пресели во Царството Христово

Светиот маченик Никифор Житието на овој маченик јасно покажува дека Бог ја отфрла надменоста и со слава го овенчува смирението и братољубието. Во Антиохија живееја…


Добро запомни ги овие зборови на патријархот Павле, бидејќи мудроста што извира од секоја негова реченица ја облагородува душата

Добро запомни ги овие зборови на патријархот Павле, бидејќи мудроста што извира од секоја негова реченица ја облагородува душата.Неговите проповеди за важноста на молитвата се…