исис

Полициска акција, уапсени припадници на ИСИС во Скопје и Куманово (ВИДЕО)

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал-Секторот за борба против тероризам, насилен екстремизам и радикализам во координација со Агенцијата за национална безбедност, Одделот за…


Приведени тројца приврзаници на исламска држава, планирале терористички напади во земјава ((ВИДЕО+ФОТО)

Министерството за внатрешни работи во соработка со Агенцијата за национална безбедност и Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција презеде оперативно-тактички мерки…


Исламска држава да се реорганизира и станува се посилна

Постојат големи индикации т.н. Исламска држава да се реорганизира во Ирак, две години откако ја изгубија последната територија во таа земја, пишуваат од Би-би-си. Службата…


Трамп за борците на ИД: Или ќе ги примите назад во ЕУ или ќе ги пуштам на вашите граници

Американскиот претседател Доналд Трамп ги повика европските држави да ги примат назад своите граѓани кои и се приклучиле на вооружената група Исламска држава Ирак и…


Се предаваат борците на Исламска држава (видео)

По борбата која траеше со недели, Исламска држава е поразена и во последниот дел од територијата во Багуз во Сирија, соопшти Сириските демократски сили(СДФ). Тие…


Спречен терористички напад на ИСИС во Македонија

Министерството за внатрешни работи по претходно разменети оперативни сознанија со партнерска земја, во врска со потенцијални планови и намери за извршување на терористички акт на…


No Image

Храбри минувачи му се спротиставија на терорист во Мелбурн (ВИДЕО)

Во нападот со нож во Мелбурн , каде е убиено едно лице , а се повредени неколкумина , храбрите минувачи помогнаа терористот да биде запрен….


No Image

ВИДЕО: Викал „Алаху акбар“ и ги нападнал минувачите

Терористичката организација Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот во предградието на Париз, каде што две лица загинаа во нападот на нож, додека еден е…


ВИДЕО: Верувале дека злото е измислено – Американска двојка убиена од Исламска држава

Своето патување го бележеле на Инстаграм, а минале и низ Македонија, Хрватска и Албанија, и уште 10 земји, додека не стигнале до Таџикистан. Тука минале…


(ВИДЕО) “Репортажа за киднапираните и убиени во Авганистан меѓу кои имаше и Македонец”

вганистанската полиција за новинската агенција “ТOLOnews” вели дека киднаперите биле забележани во возило, но набрзо им се изгубила трагата. Како што дознава агенцијата во вчерашното…