Здравје

Три чудни знаци кои укажуваат дека можеби сте го прележале коронавирусот

Медицинското списание „Lancet“ објави збирни резултати од студии за последиците на коронавирусот, а во текстот се наведуваат и симптоми кои излекуваните од коронавирус ги чувствуваат…

Повеќе

Со една чаша од овој напиток ги внесувате сите потребни витамини – го јакне имунитетот и ја подобрува крвната слика

Како што сите многу добро знаеме, најважно е да го зајакнеме нашиот имунитет во овој период од годината. Доколку сакате да го зајакнете вашиот имунитет,…


Победете ја главоболката со овој јаткаст плод

Главната состојка на една од најпознатите апчиња за главоболка, аспиринот, е салицин. Иако е општо познато дека аспиринот е најефикасниот лек за главоболка, помалку е…


Цела година, секое утро, пиела вода со мед и лимон резултатите биле изненадувачки

Последниве години толку многу се зборува за консумацијата на млака вода со лимон,па една жена решила да ја испита ефикасноста на оваа напивка. Еве и…


Израелски научници ја открија „Ахиловата пета“ на ракот

Во овој миг има неколку лекови во клиничките испитувања кои ја инхибираат или забавуваат поделбата на хромозомите, но научниците сè уште не се во можност…


Манастирски напиток кој го зајакнува имунитетот

Сè ќе ви биде јасно кога ќе ви кажеме дека главните состојки на лековитиот манастирски пијалок се лимон и лук. Тоа е стар природен лек…


Пронајдете ја причината за болката во грбот – погледнете ги ѓоновите на чевлите

Ако ве боли грбот, погледнете ги ѓоновите на чевлите. Коренот на проблемот може да биде во вашиот начин на одење, што ги уништува чевлите и…


Универзитет Оксфорд: Загадувањето на воздухот доведува до неповратно губење на видот

Загадувањето на воздухот го зголемува ризикот од неповратно губење на видот, покажаа резултати од долгорочно истражување објавено денеска. Дегенерацијата на макулата поврзана со возраста (АМД)…


Чај, туршија и лук: Природни лекови за чести зимски инфекции

Во зима, честопати сме погодени од воспаление на мочниот меур, бубрезите или болки во грбот, еве како да се справите со нив! Различни работи се…


11 работи кои го уништуваат вашиот имунитет и вашето здравје

Во текот на овие денови, можеби повеќе од кога и да е, важно е да повнимаваме да не го нарушиме нашиот сопствен имунитет. Ова се…