топ2

Се зголемува додатокот за децата со посебни потреби

Собраниската Комисија за труд и социјална политика денеска расправаше за измени и дополнувања на Законот за заштита на децата кои треба овозможат зголемување на висината…


Ој, Македонијо, колку ли уште ни треба за да те домакедончиме!

Игор Џамбазов од Маврово ја рецитира “ Игор Џамбазов од Маврово ја рецитира “Фуснота без повод” на Гане Тодоровски. Секоја чест за маестралниот рецитал! ФУСНОТА…


Светата маченичка Маркела – убиена од својот ѕвероподобен татко

Светата маченичка Маркела На островот Хиос оваа светителка ужива огромна почит. Во нејзината црква постојано се случуваат чуда. Но нејзиното житие е непознато. Според Преданието…


Балкан – Најдобра студентка во генерацијата работи како улична продавачка

Иако била најдобра студентка во генерацијата на Одделот за руски и српски јазик и книжевност при Филолошкиот факултет во Бања Лука и имала просек 9,89,…


Најскромната актерка: На сметка има милиони а секојдневно се вози со јавен превоз (ФОТО)

Припадничката на холивудската елита има успешна кариера повеќе од 20 години, а на сметка има 25 милиони долари. Но Кејти Холмс (39) секојдневно ја оправдува…


Американецот Стив Бенон го стресе Брисел – формира анти-ЕУ армија од десничари и евроскептици

Британската евроскептична партија на Најџел Фараж, УКИП, дала ветување дека ќе работи заедно со алтернативното десничарско европско движење на Стив Бенон. Критичарите веќе рекоа дека…


Православни светители кои се празнуваат денес

Светиот пророк Езекил Син на свештеник од градот Сарира. Одведен во ропство во Вавилон со царот Јехонија и со многу други Израилци. Живеејќи во ропство…


Светиот пророк Илија – Боговидец, чудотворец, ревнител за Божјата вера

Светиот пророк Илија Боговидец, чудотворец, ревнител за Божјата вера. Родум од племето Ароново, од градот Тесвит и затоа е наречен Тесвитјанин. Кога се роди Илија,…


ВИДЕО: Гугл сними мистериозен објект на брегот на Грција

Гугл Ерт (Google Earth) сними непознат објект крај брегот на Грција, но никој не е во состојба да го идентификува. Објектот е кружен, со пречник…


Србија со казни над 8.000 евра ќе ја штити кирилицата во јавната употреба

Српската Влада, на предлог на Министерството за култура, ќе формира Совет за српкиот јазик, кој ќе биде задолжен да се грижи за почитувањето на службената…