Свет

ЧУДО НА ГРЧКИ ОСТРОВ: Процветаа исушените лилјани на иконата на Богородица Хароска (ВИДЕО)

Голем број поклоници кон крајот на август се собираат во црквата на манастирот на островот Липси во Грција, за да и оддадат почит на иконата…

Повеќе

Мајка ја намамила ќерка си во заседа, па роднините ја убиле, родителите Пакистанци и замерувале дека има дечко Италијанец (ФОТО)

Италијанските медиуми ја објавија СМС-пораката што мајката на исчезнатата 18-годишна Саман Абас ѝ ја испратила на својата ќерка со цел да ја намами да се…


Грозоморно: Девојче киднапирано, силувано и принудено да премине во ислам

Дванаесетгодишното девојче Фарах, порасната во христијанска религиозна традиција, минатото лето била киднапирана, силувана и принудена да премине во ислам и да се омажи за муслиман….


ВИДЕО: Судири меѓу клановите во затворите, најмалку 75 затвореници се убиени

Најмалку 75 затвореници се убиени во судирите меѓу спротивставените кланови што избувнаа во три еквадорски затвори. Би-Би-Си соопшти дека станува збор за најсмртоносните инциденти во…


No Image

Верската криза во Европа е сè поочигледна: Нема да верувате во што ги претвораат црквите во Холандија, дали западната елита го сака тоа

Верските објекти ширум Холандија често се претвораат во станови или барови, а поединци во тоа гледаат надворешен притисок, односно антирелигиска стратегија на западните елити како…


Купи куќа, добиј виза за Европа!

околку инвестирате 250.000 евра во стан или куќа во Грција, добивате европска виза за престој, или како што се нарекува, „Златна виза“. Ваквата програма на…


Србија е најмоќната воена сила во регионот

Организацијата Глобал фајрпауер ја објави листата за 2021 година на државите рангирани по воената сила. Според таа листа, Србија е најмоќната воена сила меѓу земјите…


Италијански медиуми: Тито бил немилосрден комунистички диктатор

Во неколку градови во Италија постојат улици кои го носат името Јосип Броз Тито, некогашниот претседател на СФРЈ, но неодамна е започната иницијатива истите да…


Албанскиот експерт: Албанија е земја со најголем број на радикализирани лица во Европа, за тој проблем нема „вакцина”

Албанскиот експерт за меѓународни односи, Ардијан Штуни изјави дека Албанија е земја со најголем број на радикализирани лица во Европа што се поврзува со „криза…


Бизарен прилог на ХРТ: Девојка од Србија го научила хрватскиот јазик, а веќе оди и на јазични натпревари

Неделава на Хрватската радио телевизија беше емитуван еден навистина бизарен прилог за девојка од Србија која, верувале или не, успеала да го научи хрватскиот јазик!…