Бизнис

Унгарија бара работници надвор од ЕУ

Унгарија ќе дозволи привремени работници од држави што не се членки на ЕУ да го ублажат недостигот на работна сила и да помогнат во закрепнувањето…

Повеќе

Заборавена лозинка и уште две можности за погодок, програмер може да изгуби 240 милиони долари

Стефан Томас не е првиот човек кој си ја заборавил лозинката, но овојпат заборавената лозинка може да го чини многу. На Стефан Томас му преостануваат…


540 земјоделци ќе добијат нови трактори преку програмата за рурален развој

Директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, Николче Бабовски заедно со заменик министерот за земјоделство, Трајан Димковски, денеска во Штип ги…


No Image

Зоран Витанов: Љубе Бошкоски и кадрите на ДУИ не знаат да донесат инвестиции

Ако Бугарија размислува економонски, не треба да ја спречи Македонија на патот кон Европската унија – дециден е бизнисменот Зоран Витанов. Смета дека политичарите треба…


Балканците ќе можат да одат да работат во Германија, ама во ограничен број

Владата на Германија донесе одлука за продолжување на доселувањето на неквалификувана работна сила од Западен Балкан до 2023 година, но воведе квота од 25.000 годишно….


Пропадна позната македонска банка

Народната банка денеска ја затвори банката Еуростандард АД Скопје поради неисполнување минимални законски услови за работење. Како што соопшти гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска, затворањето на Банката воопшто…


No Image

Витаминка со донации за лицата со посебни потреби

Во период на вонредна состојба во државата, Витаминка продолжува со нови донации онаму каде што има потреба. Овој пат тоа се здруженија и центри за…


No Image

Џеф Безос за еден ден заработи 6,3 милијарди долари

Имотот на најбогатиот човек на свеот, лидерот на американската корпорација „Амазон“, Џеф Безос, се зголеми за 6,3 милијарди долари во само еден ден поради рекордното…


Кои милијардери заработија за време на пандемијата од коронавирусот

Во последните два месеци вкупно повеќе од 400 милијарди американски долари „испарија“ од портфолијата на 100 најбогати луѓе во светот, пренесува „MarketWatch“. Ова значи дека…


No Image

Цената на паладиумот го надмина златото

Цената на скапоцениот метал паладиум во изминатите две недели на светскиот пазар се зголеми за 25 проценти, достигнувајќи 2.500 долари за унца, што е двојно…