Турција е на работ на граѓанска војна

Објавено: сабота, 19 декември 2015 во 11:05
Spread the love

Турската влада се чини дека е одлучено да не го гаси пожарот, кој избувна во курдскиот југоисток на земјата, што му овозможува да се прошири. Околу 10 000 војници, поддржани од тенкови, отпочнаа нови масовни операции во различни градови од регионот, да се расчисти просторот од терористи од Работничката партија на Курдистан (ПКК).

курдиии

Борбите меѓу силите за безбедност и младинскиот огранок на ПКК се водат во урбаните средини откако беа обновени во средината на јули, кога владата објави дека го  замрзнаа турско-курдскиот мировен процес, кој трае едвај две и пол години. Беше замислено процесот да стави крај на тековниот речиси три децении вооружен бунт во земјата, кој одзеде животи на околу 50 000 луѓе, вклучувајќи луѓе од силите за безбедност, и тоа со невоени средства. По неуспехот на мировниот процес и неговата замена со тешки борби од средината на јули, околу 300 000 луѓе беа принудени да ги напуштат своите домови поради судирите и полициски  час, а пак училишта, владини згради и приватни куќи беа уништени, а инфраструктурата – осакатена. И покрај сето тоа нема светлина на крајот од тунелот за излез од овој конфликт, кој има сериозен потенцијал да се прошири во цела Турција и да предизвика граѓанска војна. Напротив, турската Влада не нуди политичко решение за ставање крај на конфликтот, наместо тоа е одлучено да продолжи да се бори со несмалено темпо.

Премиерот Ахмет Давутоглу изјави на 16 декември, дека операциите против ПКК нема да останат недовршени и дека тие ќе продолжат додека градовите не бидат исчистени од терористи. Иако Турција има 30-годишно  воено искуство, за време на кoe ниту ПКК запре, ниту владата ја доби војната против оваа организација. Турските опозициски партии учествуваат во војната на зборови за зголеменото насилство со владејачката Партија на правдата и развојот (АКП), поради што се намалува надежта дека парламентот може да биде алатка за прекин на конфликтот во југоисточните области.

Решителноста за продолжување на борбите во југоисточниот дел на земјата јасно покажува загуба на правецот на управување на земјата од турската Влада во момент кога Турција се соочува со бројни предизвици во својот регион, со Сирија на југ, апсорбирана од граѓанска војна, и мешаница во Ирак што дополнително го усложнува што и да е решението кое може да биде најдено за кризата во регионот.

Соборувањето на руски воен авион од Турција на крајот од ноември, проследено со испраќањето на дополнителни турски војници во Ирак, се дејствија кои имаат негативни ефекти, продолжуваат да ја  засилуваат нејзината улога како дел од проблемите во регионот, а не како фактор кој ги менува правилата на играта. Обично во тоа време на годината активностите на ПКК намалуваат, но јасно е дека тие чувствуваат дека се наоѓаат во поволен момент. Исто така е многу веројатно сите Курди во регионот да чувствуваат дека меѓународната заедница ги поддржува нивните комплетни барања за признавање. За Турција прашањето, особено во странство, е дека вестите се многу негативни . “Секој телевизиски канал ја наслика слика на земја која е сериозна, што се однесува до судирот со” Исламска држава во Ирак и Левант “(идил ) и уривањето на  руски авион без оправдана причина, затворање на границата со Сирија,  кршење на суверенитетот на Ирак со распоредување на војници во оваа земја без дозвола. Сликата се надополнува со пуштањето на  бегалскиот поток кон Европа, борба  со сопствениот народ и, лошото    однесува ње со бегалците според Амнести интернешенел,   ” . Еден поранечен дипломат вели:  “Не, нема симпатии кон Турција, и да бидам искрен, сегашната влада се презира. Чувствувам дека работите ќе се влошат, и Русија нема да престане да го засилува притисокот. Вашингтон природно ќе ги каже вистинските нешта за помош на Турција, но се сомневам дека на многу луѓе во владата на САД им се допаѓа фактот дека рускиот претседател Владимир Путин продолжува да го нервира турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган при секоја можност ” .

Тука во Анкара турската влада е зафатено со масовно пропаганда преку медиумите, над кои тоа има речиси целосна контрола, цртање слика на земја која гледа сериозно на справувањето со проблемите во регионот, додека го оправдува својот судир со сопствениот народ. И покрај сето тоа нема светлина на крајот од тунелот за излез од овој конфликт. Еден од ретките случаи е  кога во контролирани од владата медиуми се појави критична глас, Алтан Тан, пратеник од главната прокурдска Народна демократска партија (НДП) и рече СНН Турк на 16 декември, дека во југоисточните региони на земјата се води војна. “Сега се дозна дека турската влада ги подготвува  плановите за војната или  подготвка  за вршење на основната работа по престанокот на мировниот процес и иницирање на судирите ” а тоа е војната , рече тој.