турција

Скандал во Турција: Диџеи пуштаат музика во манастир, Руската црква бара да се казнaт одговорните (ВИДЕО)

Православниот манастир Панагија Сумела, изграден кон крајот на 4 – почетокот на 5 век во турската провинција Трабзон, минатата недела се најде во центарот на…


Ердоган уапси нови 260 терористи кои подготвувале акции за нова година

Повеќе од 260 лица се уапсени во Турција за поврзаност со терористички организации, објави турските агенции. Меѓу нив, според Министерството за внатрешни работи, има 161…


Турците за малку да завојуваат со Русија: Ракети бркале Su-24, го спасиле вештите маневри на пилотот (ВИДЕО)

Рускиот авион “Su-24” во четвртокот избегнал најмалку две противавионски ракети, истовремено давајќи и поддршка на сириската војска во јужен Ид Каналот “Халеб Тудеј” објавил снимка…


ПОСИЛЕН И ОД АЛБАНСКИОТ: Турција ја стресе разорен земјотрес од 7 степени! (ВИДЕО)

Силен земјотрес вечерва ја погоди Турција. Според информациите новиот земјотрес вечерва кој ја стресе Турција бил со јачина од 6.9 степени според Рихтеровата скала и…


No Image

Ердоган: Турција е спремна да му одржи лекција на либискиот командант Хафтар

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган денеска рече дека Турција ќе му „одржи лекција“ на командантот на Либиската национална армија, Калифа Хафтар доколку продолжи со…


Курдите во контраофанзива: Ја вратија контролата во еден град и продолжуваат да напредуваат! (ВИДЕО)

Курдските единици за заштита на народот ја презедоа контролата над Рас Ал-Аин после големата контра-офанзива откако градот беше заземен од турските сили на 12-ти октомври….


Курдите добија поддршка: Сириската армија ќе ги брани од турската агресија! (ВИДЕО)

Силите на сириската армија навлегоа во градот Тал Тамр, град на северот на Сирија во близина на границата со Турција – од таму ќе ѝ…


На дно од езеро во Турција откриен е подводен храм: Ова е една од најзначајните цркви во Христијанството!

Древна црква од средниот век е откриена на дното на турското езеро Изник, на локација во близина на античкото место Никеја. Се проценува дека црквата…


ВИДЕО: Состојбата во Турција е алармантна – лирата доживеа вртоглав пад, берзите паднаа, бесни Турци палат долари и уништуваат ајфони

Состојбата во Турција е алармантна – лирата доживеа вртоглав пад, берзите паднаа, а каматните стапки скокнаа. Да биде неволјата поголема, тие се нова мета на…


Уапсени двајца Косовци кои го запалија турското знаме

Косовската полиција уапси две лица во Ѓаковица, кои на социјалните мрежи објавија видео на кое се гледа како го палат знамето на Република Турција, јави…