ВИДЕО: Исламска држава” со егзекуција и објави војна на Саудиска Арабија

Објавено: сабота, 19 декември 2015 во 11:09
Spread the love

 

Групата “Исламска држава” и објави војна на Саудиска Арабија, откако најбогатата држава во Блискиот Исток стана 34-тиот учесник во коалицијата против џихадисти. Ова стана јасно од ново шокантно видео на кое борци на групата егзекутираат човек, бидејќи е предавник , соопштува “Мирор”.

islamska drzava

На позадината на галоп коњи, летаат борбени авиони и експлозии, џихадисти ја  повикуваат Саудиска Арабија да се приклучи кон нив во Сирија. Тие го обвинуваат Ријад дека се приклучил кон коалиција на крстоносците. На крајот тие покажуваат маж, облечен во син џемпер, кој е застрелан во лицето. Во видеото е прикажан и маж кој е казнет со борба со камшик.

Освен Саудиска Арабија,  и останатите муслимански земји,  се приклучиле во блокот против “Исламска држава”,  а тоа се Египет, Катар, ОАЕ, Либан, Турција, Малезија, Пакистан, земји од Заливот и од Африка.

“Споменатите земји се согласија да направат воена формација предводена од Саудиска Арабија, за да се борат против тероризмот преку центар за заеднички операции во Ријад, кој ги координира и поддржува воените операции”, се вели во нивно заедничко соопштение. Подоцна Либан изјави дека не знае за таква коалиција и не давал согласност да учествува во неа

видеото погледнете го тука