курди

Курдите во контраофанзива: Ја вратија контролата во еден град и продолжуваат да напредуваат! (ВИДЕО)

Курдските единици за заштита на народот ја презедоа контролата над Рас Ал-Аин после големата контра-офанзива откако градот беше заземен од турските сили на 12-ти октомври….


Курдите добија поддршка: Сириската армија ќе ги брани од турската агресија! (ВИДЕО)

Силите на сириската армија навлегоа во градот Тал Тамр, град на северот на Сирија во близина на границата со Турција – од таму ќе ѝ…


Курди нападнати затоа што „не постеле за време на Рамазан“

Инцидентот, според курдскиот весник Рудав се случил во кампот Мориа на грчкиот остров Лезбос во петокот. „Борбата започнала кога некои арапски момчиња почнале да се…


ВИДЕО: За само еден ден убиени се или ранети 100 борци на Курдската работничка партија

Повеќе од 100 припадници на Курдската работничка партија (ПКК) се убиени или ранети за само еден ден соопшти турската војска. Оваа бројка на убиени или…


ВИДЕО: Експлодира автомобил-бомба, додека сватовите играа коло

Три лица загинаа, а повеќе од 70 се ранети кога во средата вечерта автомобил бомба експлодира во близина на полициската станица и касарната во источната…


ВИДЕО: Тепачка во Идомени меѓу Курди и Авганистанци запален вагон

На железничката станица во Идомени утрово се степале две групи на бегалци, Курди и Авганистанци по што запален е и вагон од воз кој грчката…


Била заробена од ИД: “Тие воопшто не се однесуваат како луѓе, не можете ни да замислите”

Мајката на четири деца, 25-годишната припадничка на Јазидите, рекла дека џихадистот, кај кој биле заробени, секојдневно ја тепал и злоставувал и дека била принудена да…


Во турските воздушни напади убиени 67 курдски борци

Турската армија денеска соопшти дека 67 курдски борци во средата биле убиени во нападите на турските военовоздухоловни сили врз нивните кампови и складови со оружје…


(ВИДЕО) Русите повторно објавија докази: Турците бомбардираат Курди и им праќаат помош на терористите

Руското министерство за одбрана соопшти дека Турција продолжува да ги бомбардира Курдите во Сирија, но и дека им помага на терористе кои се на границата….


ВИДЕО: Курдите уништуваат бомбаш самоубиец!

Пред неколку дена Курдите во Сирија спектакуларно го осуетија несудениот бомбаш самоубиец од редовите на ИД, пренесува “Дејли Мејл“. Тој планирал со автомобил полн со…