Во турските воздушни напади убиени 67 курдски борци

Објавено: недела, 13 март 2016 во 13:08
Spread the love

Турската армија денеска соопшти дека 67 курдски борци во средата биле убиени во нападите на турските военовоздухоловни сили врз нивните кампови и складови со оружје во северен Ирак, пренесуваат британските медиуми.

Цел на нападите биле објекти во Кандил, Метина, Авашин, Хафтанин и Басјан, што биле користени од борците на Курдската работничка партија (ПКК), информира турската армија.

Турските власти уште додадоа дека борците на ПКК во петокот, во округот Хакари, во близина на границата со Ирак, во воздух кренале полициско возило. Во експлозијата биле ранети двајца полицајци од специјалните единици.

Примирјето меѓу ПКК и турските власти беше нарушено во јули минатата година и оттогаш во честите судири во југоисточниот дел на Турција, населен главно со Курди, загинаа стотици луѓе.