Свет

ВИДЕО: Сириските бунтовници со помош на Русите ја освојуваат џихадистичката тврдина!

Руското воено воздухопловство им помогнало на сириските сили да ослободат 20 стамбени подрачја од Исламската држава околу градот Рака, кое се сметани за џихадистичка „тврдина“, тврдат руски воени претставници.

raka

Со помош на руски воздушни поддршки, единицата на Сириските демократски сили направиле значајно напредување во подрачјата под контрола на ИД во Сирија изјавил генерал полковник Сергеј Рудској од Главниот штаб за операција.

-Војската на Сириските демократски сили ја командувал Ајман Флајат ел Ганим, со поддршка на руското воено воздухопловство, кое спроведува офанзива во главниот градна ИСИС Рака. Како резултат на оваа офанзива, околу 20 стамнеби подрачја се ослободени од екстремистите. Стратешката контрола е воспоставена над важни брани на реката Еуфрат на ал Ахмар, рекол генералот за новинарте во Москва.

Инаку опозиционата бунтовничка група на Сириските демократски сили ,е основава во октомври 2015 година, а ги обединува Курдите, Арапите, Асирците, Аркмнските и Туркменските , односно нивните полиции.

Во руските воздушни удари се уништени 556 милитантни цели во 164 борбени летови на 25 декември.

Успешно се погодени мети сместени во Алепо, Идлиб, Латакија, Хами, Хомс, Дамаск, Деир езЗор и провинцијата Рака.

Рудоској споменал дека стратегијата на првлекување на поддршка на локалната опозиција во борба против Исламска држава се покажала плодоносна.

Поврзани вести

Back to top button