русија

Величенствена сцена: Погледнете како блесна главниот храм на руската војска за Божиќ

Овој Божиќ ќе влезе во историјата на руската војска – оваа година, големиот Христијански празник за првпат беше дочекан во Главниот храм на Вооружените сили…


Како Русите во малите градови се борат против депресијата

Како да се радувате на животот кога постојано ви се плаче и ви се спие, а сè наоколу е распаднато, насекаде мрак и студенило? Секое…


Руските вирусолози го коментираат коронавирусот во Италија

Од крајот на март осум бригади руски воени вирусолози (околу 100 лекари) работат во италијанскиот град Бергамо, еден од деловите на земјата кои се најтешко…


Русија вели дека Бугарија е епицентар на тајните служби што работат против Москва

Американските тајни служби иницираа голема кампања за дискредитација на политичките и јавните личности во земјите на Источна Европа што се залагаат за развој на добрососедските…


Турците за малку да завојуваат со Русија: Ракети бркале Su-24, го спасиле вештите маневри на пилотот (ВИДЕО)

Рускиот авион “Su-24” во четвртокот избегнал најмалку две противавионски ракети, истовремено давајќи и поддршка на сириската војска во јужен Ид Каналот “Халеб Тудеј” објавил снимка…


Путин: Русија и Украина се нападнати за да спречат појава на голем ривал

Руско-украинската соработка иритира многу земји затоа што создава глобален конкурент што ќе ги предизвика, изјави рускиот претседател Владимир Путин за ТАСС во интервју за проектот…


Путин: Додека јас сум на власт нема да има истополови бракови

Претседателот на Русија, Владимир Путин изјави дека во земјата нема да се легализираат истополовите бракови се додека е тој на власт. – Додека јас сум…


Две сестри од Русија повторно се сретнаа по 78 години

Росалина Роса Каритонова (94) и Јулија (92) загубиле меѓусебен контакт за време на битката кај Сталинград. Поточно, Роза работела во фабрика за резервоари што била…


Како Русите го прославуваат Богојавление (ВИДЕО)

Православните верници го слават празникот Богојавление со традиционално капење. Православните христијани на 19ти јануари го одбележуваат овој празник. Овој празник се проследува со капење во…


Најмалку тројца убиени во напад со калашников во центарот на Москва (ВИДЕО)

Еден маж денес пукаше во центарот на Москва, во близина на зградата на Федералната служба за безбедност (ФСБ), јавува Раша тудеј. Според неофицијални информации, убиени…