исламска држава

Сите мислеа дека е мртов, а тој најавува одмазда: Прво видео од водачот на Исламска држава

Предводникот на терористичката група Исламска држава, Абу Бакр ал Багдади, се појави во видое снимка, за која се претпоставува дека е од неодамна, со што…


Се предаваат борците на Исламска држава (видео)

По борбата која траеше со недели, Исламска држава е поразена и во последниот дел од територијата во Багуз во Сирија, соопшти Сириските демократски сили(СДФ). Тие…


Германска џихадистка купила 5-годишно девојче од Ирак: Го чувала како роб и го оставила да умре од жед…

27-годишната Германка Џенифер В. и нејзиниот сопруг во 2015-та година купиле девојче од Ирак кое што го чувале како домашна робинка во ирачкиот град Мосул…


Џихадистите на ИД се вратија во Косово и подготвени се да умрат за калифатот

Британски Тајмс објави текст под наслов „Џихадистите на ИД се вратија во Косово и подготвени се да умрат за калифатот”, во кој се вели дека,…


ВИДЕО: Верувале дека злото е измислено – Американска двојка убиена од Исламска држава

Своето патување го бележеле на Инстаграм, а минале и низ Македонија, Хрватска и Албанија, и уште 10 земји, додека не стигнале до Таџикистан. Тука минале…


Исламската држава регрутира џихадисти крај Охридското езеро

Многумина во Албанија беа шокирани од фактот дека ткн. „Исламска држава“ и во нивната земја регрутирала голем број млади луѓе- на пример во местото Лешница…


Борците на ИСИС полека пристигнуваат до Европа: Целта им е да изведат што е можно повеќе терористички напади

Список од 50-тина сомнителни лица, кој содржи и нивни лични податоци, Интерпол го предал на новинарите на “Guardian” на увид кон крајот на ноември. Во…


Видео од ликвидирањето на терористот од “Исламска држава” во Русија

ФСБ на Русија објави видео од ликвидирањето на терористот од “Исламска држава”. Тој планирал да изврши терористички акт во Нижни Новгород и тоа на денот…


Новиот водач на Исламска држава е Албанец познат по своите ѕверства

Исламската држава остана без скоро целата територија во Сирија и Ирак, меѓутоа тоа не значи дека нема никаква опасност од оваа терористичка група. Еден од…


Исламска држава е во Европа и се подготвува за напади

Борец на Исламска држава, уапсен на границата со Турција, изјавил дека Исламска држава не се распаднала туку дека нејзините борци се преместени во Европа за…