саудиска арабија

Саудиска Арабија на смрт осуди Јеменец за напад врз шпански уметници

Еден Јеменец е осуден на смртна казна бидејќи нападнал шпанска театарска група во текот на претстава во ноември во Ријад, објави во неделата саудиската државна…


Уапсен зашто појадувал во ресторан со жена

ЗАБАВАЕгипќанец уапсен во Саудиска Арабија зашто појадувал во ресторан со женаОбјавено пред 2 часа – 10 септември, 2018Од Mak Fax Египќанец е уапсен во Саудиска…


ВИДЕО: Државен удар во најмоќната муслиманска земја?

Саудискиот престолонаследник Мохамед Бин Салман исчезнал од очите на јавноста после наводните вооружени престрелки во близина на кралската палата во април. Поради тоа, јавноста на…


Саудиски оџа: Жените имаат пола мозок и затоа не возат

На саудискиот свештеник Сад ал Хиџри му е забрането проповедање поради коментарот дека жените имаат четвртина мозок и оти не треба да им се дозволува…


Саудиските принцеви мистериозно исчезнуваат низ Европа

Во последните две години исчезнаа три саудиски принцови кои живееја во Европа. Заедничко им е тоа што секој од нив ја критикуваше власта во татковината….


Саудиска Арабија ја купува Босна

Арапските инвеститори преку домашни посредници продолжуваат да купуваат земјиште во Босна и Херцеговина – низ Сараево и околината. Последните месеци, најмногу купуваат напуштено обработливо земјиште…


Бунтовниците го ракетираа главниот град на Саудиска Арабија

Медиуми блиски до бунтовниците во Јемен тврдат дека бунтовници Хути за првпат директно нападнале цел близу Ријад, главен град на Саудиска Арабија. Според нив, се…


Убиваат луѓе и силуваат жени по улиците – Документарец за вистинскиот живот во Саудиска Арабија (ВИДЕО+18)

Документарниот филм со наслов “Saudi Arabia Uncovered” – Саудиска Арабија без цензура, содржи страшни снимки кои ја откриваат варварската пракса во таа држава. Една сцена…


Саудиска Арабија има 7 нуклеарни бомби

Не станува збор само за Сирија, туку и за доминантна улога на Блискиот исток, а можеби и во целиот муслимански свет. Крвавата војна во Сирија…


Саудиска Арабија планира создавање на „исламско НАТО“

Саудиска Арабија планира создавање на една воена алијанса на исламските држави, налик на НАТО, открива пакистанскиот телевизиски канал „Даниа Њуз“. Основната цел на една ваква…