Центар за џихадисти во околината на Љубљана

Објавено: среда, 27 јануари 2016 во 10:05
Spread the love

Според разузнавачки информации – терористички келии и кампови нема само во Сирија, туку и во Европската унија и на Балканот, објави австрискиот весник „Пресе“, пишува МИА.

110465701-650x310

Весникот наведува дека терористички келии и кампови има во босанското село Горња Маоча, кое е под контрола на вехабии.

„Пресе“ посочува и дека во Словенија, од кога се отворени границите, влегле повеќе припадници на Исламска држава, кои во шумите во околина на Љубљана вежбаат гаѓање од огнено оружје. Тие се салафисти од Германија, од Луксембург, од Словенија и од Австрија. Салафистите од предградијата на Љубљана веќе испратиле борци во Ирак и во Сирија.

– Програмата на ИД за тренирање на борци е многу професионална, а радикалните исламисти имаат прирачник за герилско војување од 70 страници. Од прирачникот регрутите учат како да убијат ладнокрвнo и без емоции, наведува „Пресе“.

Словенечката полиција соопшти дека нема никакви информации за постоење центар за тренинг на џихадисти во шумите во близина на Љубљана.