Избор на уредникот

До државјанство со платена сметка за вода, струја и без знаење македонски, на Фејсбук се коментира дали може и со платена сметка за тоалетна хартија

Новиот Предлог за државјанство кој денеска треба да се најде пред пратениците предвидува 16 начини барателот да се стекне со државјанство на Македонија, а како…

Повеќе

Македонски државјанин возел пијан, дрогиран и без возачка дозвола на автопатот Белград-Ниш

Српската полиција рано утрово запрела државјанин на Македонија на возраст од 32 години, кој возел пијан и дрогиран по автопатот Ниш- Белград со брзина од…


Унгарија бара работници надвор од ЕУ

Унгарија ќе дозволи привремени работници од држави што не се членки на ЕУ да го ублажат недостигот на работна сила и да помогнат во закрепнувањето…


Западниот Балкан без роаминг

Во регионот на Западниот Балкан денес се укинува надоместот за роаминг на мобилната телефонија. Укинувањето на роамингот е дел од договорот во кој се вклучени…


Филипче: Не се знае дали вакцината против ковид-19 ќе биде сезонска и ќе се прима секоја година

Се уште нема јасен став околу употребата на трета доза на вакцината против коронавирус, изјави министерот за здравство, Венко Филипче. Како што посочи, никој не…


За фашистички скандирања од типот „За шиптари гасна комора“ и “македонско девојче курва голема“ казни до 30 илјади евра

Порталот „СДК.мк“ објави дека Законот за спречување на насилство и недостојно однесување на спортските натпревари ќе претрпи измени. Спортските клубови ќе го понесат товарот за…


Скопје небезбеден град, каменуван и ограбен српски автобус, на скршениот прозорец биле пронајдени и траги од крв

Автобус на српски туристички автопревозник утрово бил каменуван сред Скопје, дознава Блиц. Како што им раскажал менаџерот на компанијата, во автобусот се превезувале руски граѓани…


АХМЕТИ: Прашање на време е кога ќе биде сменета химната, а со Зоран Заев сме разговарале и за смена на грбот и знамето, Владата демантира

Претседателот на ДУИ Али Ахмети вчера во емисијата „Клан дебата“ откри дека со лидерот на СДСМ и коалиционен партнер Зоран Заев на маса веќе ги…


Мајка ја намамила ќерка си во заседа, па роднините ја убиле, родителите Пакистанци и замерувале дека има дечко Италијанец (ФОТО)

Италијанските медиуми ја објавија СМС-пораката што мајката на исчезнатата 18-годишна Саман Абас ѝ ја испратила на својата ќерка со цел да ја намами да се…


Мечка видена во скопско (ВИДЕО)

На социјалната мрежа „Фејсбук“, планинари од ПК Македон од Скопје објавија снимка во која се гледа мечка во близина над скопското село Побожје. Мечката била…