сад

Трамп се закани дека ќе ја употреби војската за да ги задуши протестите (ВИДЕО)

Американскиот претседател Доналд Трамп најави мобилизација на припадниците на вооружените сили со цел да се запрат немирите и безвластието. Претходно, полицијата, Тајната служба и војската…


По повод Денот на македонскиот јазик, американски дипломати зборуваат на македонски (ВИДЕО)

Американската амбасада во земјава, по повод 5 Мај – Денот на македонскиот јазик, објави видео во кое американски дипломати во Aмбасадата зборуваат на македонски јазик….


Србинката Јелена се грижи за 13 трилиони долари во САД, од Србија заминала со 500 долари

Американката со српско потекло, како што сака да се претставува Јелена Меквилијамс , е дел од тимот на претседателот Доналд Трамп. Таа е лично од…


(ВИДЕО) САД објавија дека се ослободиле од телото на ал-Багдади

Соединетите држави „се ослободија“ од телото на ликвидираниот водач на џихадистичката организација Абу Бакр ал-Багдади, изјави во понедленикот Марк Мили, шеф на здружениот комитет на…


Американската амбасада одвои 100.000 долари за реставрација на манастирот Вељуса

Со поддршка на САД манастирот во Вељуса ќе биде целосно реставриран и конзервиран. За таа цел преку амбасадорскиот фонд за културна заштита се обезбедени 100.000…


Американската војска потврди дека снимила три НЛО објекти (ВИДЕО)

Американската воена морнарица ја потврди автентичноста на снимките кои прикажуваат неидентификувани летечки објекти, но истовремено соопшти дека нема сознанија за тоа за какви објекти станува…


Паника во САД, им снемува копно: Ги “стигнала” клетвата на рускиот цар и ништо добро не ги чека во наредните години

Пред 152 години, Руското царство ја продало Алјаска на Америка. Во таа 1867-ма година, Русија на САД и ја продала таа територија за симболични 7,2…


Трамп: За две години направив повеќе од кој било американски претседател

За помалку од две години мојата администрација постигна повеќе од речиси која било друга администрација во историјата на нашата земја“, кажа Трамп во говорот на…


(ВИДЕО) Полицаец од Америка спаси тригодишно бебе

Полицаец од Флорида кој не бил на должност, слушнал викотници и видел нешто невообичаено додека се возел со автомобил. Кога видел дека од другата страна…


ВИДЕО: Светот реагира на нападот на Сирија: Единствена цел на оваа варварска агресија е прикривање на лагите на Западот

Сирискиот режим денес ја осудил “варварската и сурова агресија” на Западот, по ударите кои пред утрото ги извеле САД, Франција и Велика Британија на сириски…