сад

Нуклеарната војна ќе почне во Австралија: Северна Кореја полудела поради доаѓањето на војската на САД во Дарвин

Северна Кореја тврди дека австралискиот град Дарвин ќе биде центар на нуклеарна војна, обвинувајќи ги САД дека ја користат Австралија за да се подготват за…


ВИДЕО: Американската „Мајка на сите бомби“ ликвидира 38 џихадисти

Најмалку 36 џихадисти од Исламска држава се ликвидирани вчера во источен Авганистан во напад со супермоќна бомба, извршен од американските воено воздухопловни сили, соопшти авганистанското…


САД размислуват за воена варијанта – Moжна нуклеарна војна со Северна Кореја

САД ја разгледуваат можноста за воена варијанта како одговор на континуираното развивање на севернокорејската програма за вооружување, изјави висок американски претставник, јави БТА. Тој нагласи…


САД во Авганистан ја употребија својата најмоќна конвенционална бомба – „Мајката на сите бомби“

– Американската армија при напад врз комплекс на групата Исламска држава (ИД) во Авганистан првпат ја употреби најмоќната бомба во својот арсенал, соопшти Министерството за…


ЦИА знаела сè за сите, освен за оваа земја

Централната разузнавачка агенција не знаела многу тајни на Израел, покажале неодамна објавените документи, што е спротивно на легендата дека Американците знаат, или можат да дознаат…


ВИДЕО: САД ја нападна Сирија – Остра реакција на Путин

Најмалку четири лица загинаа, од кои еден офицер со висок ранг, во воздушниот напад на САД врз база на сириското Воено воздухопловство крај Хомс, а…


Можна е нуклеарна војна – САД се закануваат дека ќе ја нападнат Северна Кореја

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон изјави денеска дека и воена акција на САД против Северна Кореја е една од „опциите ставени на маса“. Тој за…


ВИДЕО: Полицајци извадиле татко на шест деца од автомобил и го застрелале

Полицајците во калифорнискиот град Оринџ во неделата по бизарен судир убиле маж кој се забарикадирал во своето возило, пишува “KTLA”. Претходно пожарникари со вода се…


ВИДЕО: Критично на Црното Море, руски ловци, го прелетаа разузнавачот на САД

На интернет се појави снимка од надлетување на руски воени авиони над Црното море во близина на американскиот разузнавач, соопштија од Ej-Bi-Si. На снимката се…


Северна Кореја: САД скапо ќе платат ако не стават на црна листа

Северна Кореја денеска ги предупредија САД дека „скапо ќе платат“ ако земјата ја стават на листата држави кои поддржуваат тероризам, откако осомничениот за убиството на…