Рокфелер со цената на нафтата ќе го покорува светот

Објавено: четврток, 4 февруари 2016 во 15:58
Spread the love

Рокфелер се надева дека со падот на цените на нафтата не е само што ќе го порази анти-капиталистичкиот блок кој настанува во светот, туку и домашните конкуренти.

rokfeler1

Цената на нафтата падна под 30 долари за барел, а нејзиното паѓање ќе трае многу подолго од очекуваното. Цените паѓаат и за природниот гас, челикот и,бакар, а економистите стануваат вознемирени. Медиумите би сакале да веруваат дека “забавувањето на Кина” е само можна нова ескалација на економската криза. Меѓутоа, падот на цените е намерно планиран и спроведен план за специјални намени. Од многу себични причини, куќата Рокфелер си игра со оган и се заканува дека ќе ја запали целата глобална економија.

Зачувувањето на моќта на Ексон-Mobile

Рокфелер, е едно од најмоќните семејства во САД, како и за долго време. Нивната историја може да се проследи наназад се до 19 век ,а Standard Oil нивната нафтена корпорација денес е најголемата нафтена корпорација во светот. Ексон-Mobile е директни наследник на Standard Oil, а петта по големина корпорација во целиот свет. Омилена тактика на Рокфелер е манипулација со цените. Во 1800-тите, Рокфелер го има преплавено пазарот со евтина нафта, по што нивните противници банкротираа и подоцна повторно ги подигнал цените со што постигнал уште поголема добивка од било кога. Овој метод за централизација на економска сила, Џон Д. Рокфелер и неговите потчинети ја имаат развиено на ниво на наука.

nafta1
Додека Рокфелер се меѓу најбогатите луѓе на Земјата, нивното богатство не значи дека се следбеници на конзервативната политика. Од крајот на Втората светска војна, Рокфелер се либерали и тесно се поврзани со Демократската партија. Тие , исто така, се финансиери на различни либерални фондации, еден од сопствениците на телевизиски мрежи MCNBC и NBC, како и активни промотори во процес на правото на абортус и ЛГБТ правата. Администрацијата на Обама и Демократската партија се верни економски и политички соработници на династијата Рокфелер. И пари за најсилните противници на демократите на политичката сцена доаѓаат од најголемиот ривал Ексон-мобиле, Браќата Кох. Постои класично ривалство во пазарната политика Ekskon и “Кох индустри”.

Нафта Рокфелер шема на ЦИА

Три земји се главние противници на САД на геополитичката сцена – Русија, Венецуела и Иран , а- исто така се извозници на нафта и главни конкуренти со американските нафтени компании. Сите три  овие земји имаат независни држави кои имаат сериозни последици поради падот на цените. На власт во Венецуела е десничарското парламентарно мнозинство, а падот на цената на нафтата во земјата предизвика огромни проблеми и намалување на социјалните програми.

Економските проблеми на Иран произлегуваат како резултат на американските санкции и интензивниот пад на цените на нафтата, што е значаен фактор поради кој Техеран се согласи на договор со кој ќе се расклопат две третини од капацитетот на нуклеарна програма. Русија, исто така е принудена да ги намали својот национален буџет, а нафтата и природниот гас и овозможија на Русија да ја обнови својата економија по катастрофалниот период од 1990-тите. Рокфелер и нивните пријатели во Американскиот совет за надворешни односи покажаа дека одржувањето на ниски цени на нафтата им служи на долгорочните цели на надворешната политика на САД – а тоа е, зачувување на Вол Стрит како центар на глобалната економија.

Значи, како да се спроведе падот на цената на нафтата? Кои се причините за цената што таа оди надолу? Иновации во технологијата, како и новите методи за дупчење дефинитивно ја одиграа својата улога. Сепак, главната причина за екстремен пад на цените е Кралството на Саудиска Арабија, која и покрај загубата на милијарди долари и продолжување на економски проблеми, продолжува да пласира десетици милиони барели нафта на меѓународниот пазар.
Причината за ова однесување е само послушност. Саудиската нафта де факто е во сопственост од страна на Вол Стрит. Саудиска Арабија има четвртата по големина воен буџет во светот, купува оружје, речиси исклучиво од САД. Британија служи како продолжување на големите нафтени корпорации и војската на САД на Блискиот Исток. Саудискиот режим ја уништува својата земја, бидејќи така е наредено од страна на Рокфелер.

Падот на цената на нафтата не е само за геополитички цели. За ова постојат домашни причини. Новата техника и растот на домашното производство на нафта во САД донесоа повеќе моќни конкуренти. Кох Браќата станаа посилни од било кога, заедно со голем број на помали нафтени тајкуни. Политиката на републиканците се движи во насока на кршење на моќта на Рокфелер и зајакнување на Koh индустријата, заедно со целиот тим на новопечените богаташи и магнати околу нив, кои сакаат поголем дел од профитот од нафтата.

donald-tramp-19122015-foto-reuters-1450614214-807831

Рокфелер се надева дека падот на цените на нафтата не е само да го порази  анти-капиталистички блок што се случува во светот, но исто така и нивните домашни конкуренти. Оваа стратегија се покажа како добра, но Кох Браќата го поддржаа Доналд Трамп како противтежа, не толку за претседател, колку за да се спречи монополот на фондацијата на Форд и Рокфелер, кои ја утврдуваат насоката на политиките. Причината поради која Трамп се пресели подалеку од стандардното сценарио на надворешната политика на САД,  она што се појавува да биде попријателски кон Русија и повеќе со Саудиска Арабија, е дека тој го претставува Вол Стрит, кој е опозиција на Рокфелер. Различни стратегии во однос на земјите-произведувачи на нафта не се сосема невообичаени.

Во прилог на пазарот на ривалство, има долга историја и тензиите меѓу ЦИА и Пентагон. Менаџмент на ЦИА е обучен како да се постигнат долгорочно геополитички цели, додека армијата користи сила. Не е изненадувачки, овие две групи често да доаѓаат во конфликт. Рокфелер со нивните совет за надворешни работи и сојуз со Џорџ Сорос, отсекогаш биле поблиску до ЦИА и демократите, додека армијата е во согласност со републиканците.

На глобалната сцена, Рокфелер се надева на постепено изгладнување на противниците на американската моќ, додека предизвикуваат “обоени револуции”. Од друга страна, Доналд Трамп зборува за “бомбардирање” на Ирак, а неговите следбеници имаат многу повеќе ентузијазам за директна воени напади врз пркосни земји.

Во меѓу време Рокфелер и администрацијата на Обама продолжуваат да ја водат економската војна против Русија, Венецуела и Иран – а во исто време се обидува да ја ослабне економски Koh индустријата и да обезбеди монопол на моќта и нафта – на глобалната економија, која е на работ на катастрофа. Саудијците послушно долеваат масло, а цените во другите сектори, како што се природниот гас паѓаат. Довербата на инвеститорите паѓа и се очекува паника.