Свет

Исламот го нарекол канцер, а муслиманите терористи, кој е германскиот политачар прободен со нож

Неколку лица, меѓу кои и екстремно десничарскиот антиисламски активист Михаел Штурценбергер, се повредени во инцидентот што се случи на плоштадот во германскиот град Манхајм. Напаѓач нападнал и ранил неколку лица со нож на плоштад во град во југозападна Германија, соопшти полицијата. Инцидентот се случил нешто по 11:30 часот.

„Едно лице нападнало неколку лица со нож и ги повредило. Засега не може да се даде информација за степенот и тежината на повредите. Потоа против напаѓачот било употребено огнено оружје. Повреден е и напаѓачот. Службите за спасување и итната помош, како и спасувачкиот хеликоптер Јавноста не е во опасност“, се вели во соопштението на германската полиција.

Кој е Михаел Штурценбергер?

Михаел Штурценбергер (59) е германски десничарски активист и блогер. Тој беше лидер на германската Партија на слободата од 2013 до 2016 година, а долги години беше активен во антиисламски протести со групи како Граѓанското движење Пакс Европа и Пегида (Патриотски Европејци против исламизацијата на Западот).

Студирал политички науки и историја, но не ги завршил студиите, а подоцна работел како спортски известувач во РТЛ. Тој се приклучи на Христијанско-социјалната унија во Баварија (ЦСУ) во 2003 година и накратко беше портпарол на печатот во Минхен до 2004 година. Тој ја наведе смртта на неговиот партиски колега Ралф Буркеи во нападите во Мумбаи во 2008 година како важен настан за неговите антиисламски верувања.

Бил член на ЦСУ до 2011 година, кога ја напуштил партијата и се приклучил на Германската Партија на слободата. Тој беше избран за член на сојузниот извршен одбор на Германската Партија на слободата, но поради неговиот радикален исламофобичен став, неговиот избор доведе до оставка на неколку функционери и многу членови.

Тој беше отпуштен од функцијата во партијата по објавата на блогот во која тој повика муслиманите да бидат принудени да ја напуштат земјата доколку не се откажат од својата вера. Штурценбергер беше избран за лидер на германската Партија на слободата откако Рене Штадкевиц поднесе оставка во 2013 година и беше на таа функцијата до 2016 година кога партијата беше распуштена во корист на Алтернатива за Германија (AfD).

Тој се кандидираше на локалните избори во Минхен-Богенхаузен во 2013 година, добивајќи 0,4 отсто од гласовите. Се кандидираше и на изборите за градоначалник во Минхен во 2014 година. На изборите доби 0,5 отсто од гласовите.

Во мај 2013 година, Штурценбергер беше ослободен од обвинението за прикажување постер со слика и цитат од Хајнрих Химлер на демонстрациите за докажување на сличноста меѓу нацизмот и исламот. Во јули 2013 година беше осуден на парична казна од 800 евра за навреда на полицаец, а во 2014 година на 2.500 евра затоа што на блогот „Политички некорект“ го нарече исламот „рак“, поради што беше ослободен во 2017 година. Нему му беше изречена условна затворска казна од четири месеци и 960 евра во 2015 година затоа што рече дека сите муслимани се потенцијални терористи на митингот на Пегида и половина година условна затворска казна во ноември 2017 година за споделување фотографија на Фејсбук од рангиран нацист како се ракува. со големиот муфтија на Ерусалим, Амин ал-Хусеини. Во декември 2017 година, тој беше казнет со 2.400 евра за поттикнување омраза, откако зборуваше за „инвазијата“ на исламскиот свет на митингот на Пегида во 2015 година.

Поврзани вести

Back to top button