Најдобриот совет за слабеење ви е пред носот

Објавено: вторник, 19 април 2016 во 16:38
Spread the love

За губење на вишокот килограми е потребно време, труд и откажување, но и вештина едноставните работи кои ни се пред носот да ги свртиме во своја корист и во корист на нашето здравје.Нутриционистката Лески Ланжевин ги советува луѓето како да ослабат, а притоа да го задржат своето здравје.– Советот е многу едноставен. Јадете повеќе зеленчук.

Постојат многу причини зошто треба да се јаде повеќе зеленчук. Тоа не содржи многу калории и јаглехидрати, има висок процент на вода и влакна кои овозможуваат полесно варење на храната и долго време не држи сито. Богато е со витамини и минерали – вели Ланжевин.

Стручните лица препорачуваат зеленчукот да биде застапен во секој оброк, дури и во појадокот. Пролет и лето е идеално време за тоа.Меѓу најздравиот зеленчук спаѓаат спанаќот, артичока, зелје, коморач, праз, зелена салата, ендивија, карфиол, брокула, зелка, тиквички, сладок компир, тиква, авокадо, цвекло, лук, кромид…