лук

Манастирски напиток кој го зајакнува имунитетот

Сè ќе ви биде јасно кога ќе ви кажеме дека главните состојки на лековитиот манастирски пијалок се лимон и лук. Тоа е стар природен лек…


Чај, туршија и лук: Природни лекови за чести зимски инфекции

Во зима, честопати сме погодени од воспаление на мочниот меур, бубрезите или болки во грбот, еве како да се справите со нив! Различни работи се…


Намалете го високиот крвен притисок за само 10 секунди: Кога немате таблета при рака, ова проверено делува

Високиот крвен притисок е тивок убиец, а за да ја спречите неговата појава потребно е да ја регулирате исхраната. Тоа веројатно веќе го знаете, но…


No Image

Осум чешниња лук и литар вода, еве што потоа ќе се случи со вашето тело

Научно е докажано дека лукот ги убива бактериите, го намалува крвниот притисок и  ги намалува липидите во крвта, пишува Актуелно24. Некои истражувања покажуваат и дека…


Ја фрламе во ѓубре, а поздрава е од лукот, овој дел од растението го намалува нивото на холестерол и го чува срцето

Лукот, пред повеќе од 5.000 години е прогласен за лековит, а до тоа тврдење стојат и современите научници и не ги отфрлуваат моќните дејства кои…


Кромидот и лукот го намалуваат ризикот од карцином на дојката

Најновото научно истражување покажа дека јадењето кромид и лук може да го намали ризикот од карцином на дојката. Група професори од Универзитетот во Бафало и…


Научно докажано: Лукот е најдобриот пребиотик

Во нашите црева живеат околу милион бактерии од кои некои се добри, некои се потенцијално лоши односно патогени. За здрав и витален организам од голема…


Тајната на Амишите: Тврдат дека овој напиток го спречува ракот

Овој напиток кој го користат Амишите е одличен за целото тело и здравјето, но особено е ефикасен во случаите на чир, настинка, астма, артритис, импотенција,…


Јадете лук и мед 7 дена и ќе видите што ќе се случи со вашето тело! (ВИДЕО)

Лукот и медот можеби ви изгледаат чудно во комбинација, но истата таа комбинација ќе направи чудо за вашето тело. Зајакнете го вашиот имунитет со овој…


Ова е најдобар напиток за вашате здравје

Комбинацијата од лук и лимон носи бројни здравствени придобивки за здравјето на нашиот организам и претставува еден од најдобрите начини за зачувување на здравјето на…