Монструм од Албанија: Лажел дека семејството му е убиено од Срби, за да добие азил, па искасапил пензионери

Објавено: вторник, 14 март 2017 во 18:22
Spread the love

Насилниот криминалец Витал Дапи, некогашен командос со потекло од Елбасан во Албанија, цели 17 години живеел двоен живот во Велика Британија, се додека не го разоткрило едно брутално злосторство.

Дапи го користел лажното име Али Чазимај за да добие азил во Велика Британија, каде илегално престојувал од 1999-тата година. Полицијата го открила неговиот вистински идентитет дури откако минатата година брутално убил двајца британски пензионери, Питер и Силвија Стјуарт.

Дапи, некогашен командос на албанските специјални сили, сурово убил две лица во нивната викендичка во Сафолк, бидејќи мислел дека се милионери кои може лесно да ги ограби и да ги врати своите коцкарски долгови, пишува Дејли Меил.

75-годишниот Питер Стјуарт го избодел девет пати и го фрлил во јама во близина на неговата викендичка. Телото на неговата несреќна сопруга, 69-годишната Силвија, не е пронајдено.

Откако судијата во Ипсвич за само три часа го прогласил Албанецот за виновен за тешко убиство, клопчето за неговото минато и за тоа како дошол во Британија почнало да се одмотува.

Витал Дапи, кој судијата од Испвич го нарекол “професионален убиец” во Британија дошол во 1999-тата година, така што се закачил за долниот дел од цистерна и така ја минал границата. Добил азил благодарение на приказната дека “побегнал од Косово каде Србите му го убиле целото семејство”. Неколку години се фотографирал со службеници од Есекс, и тоа во градската сала под фотографијата на кралицата Елизабета Втора, а потоа тие фотографии ги праќал на својата мајка во Албанија, за која претходно тврдел дека е убиена на Косово.
Дејли Меил истакнува дека по неколку години почнал редовно да го посетува Косово, каде од тамошните власти добил документи со своето вистинско име, но и каде работел како платен убиец. Косовските документи му биле потребни за да добие дозвола за постојан престој.

Дапи е опсесивен коцкар, кој трошел по 1.000 фунти дневно на обложување. Кога се задолжил кај погрешни луѓе, почнал да краде за да ги врати долговите, а притоа настрадале Сјтуарт и Силвија.

-Англичаните поверувале во неговата приказна за тоа дека семејството му е убиено. Секогаш знаеше добро да лаже. Сонуваше за Западот и за живот во Велика Британија. Со измама успеа тоа да го постигне – рекла братучетка на Дапи за Дејли Меил.
Британскиот весник наведува дека Дапи наводно извел едно нарачано убиство во Србија во 2015-тата година, и дека за тоа “добил одредена сума на пари”, и дека за тоа се фалел во Тилсбури, градот каде престојувал.

Во својот завршен збор на судењето, обвинителот рекол:

-Станува збор за трениран убиец, арогантен и ладнокрвен човек, научен да лаже и манипулира.