албанија

Албанскиот експерт: Албанија е земја со најголем број на радикализирани лица во Европа, за тој проблем нема „вакцина”

Албанскиот експерт за меѓународни односи, Ардијан Штуни изјави дека Албанија е земја со најголем број на радикализирани лица во Европа што се поврзува со „криза…


ЕУРОСТАТ: Македонија е во најсиромашните во Европа, посиромашни се само Албанија и БиХ

Македонија е трета најсиромашна земја во Европа, посиромашни од Македонија се само Албанија и Босна и Херцеговина, со БДП од околу 31 отсто од просекот…


Можно е апсење на припадници на УЧК и во Албанија

Налози за апсење од Хашкиот трибунал може да бидат издадени и за албански државјани кои живеат во Албанија, јави Топ чанел телевизија. Дипломатски извор добро…


Во Албанија од македонски државјанин украдени 6.000 франци и автомобил „аудиQ5“

Македонски државјанин, кој поседувал и швајцарски пасош, под закана со пиштол бил ограбен односно од неговата сопруга се украдени 6.000 швајцарски франци и автомобилот „аудиQ5″,…


Странски градежни компании носат работници од Албанија и од Косово да работат на црно

Минатата 2019 година, за разлика од претходната, 2018, се зголемил бројот на затекнати лица кои работеле „непријавени“, покажуваат податоците од Државниот инспекторат за труд. Во…


Мета: Не може да постои Албанија без Албанци, депопулацијата е вистинска закана за Албанија

Албанскиот претседател Илир Мета повторно изрази загриженост за опасноста од депопулацијата. Осврнувајќи се на последните случувања, во врска со запирањето на судската постапка против лидерот…


No Image

Мета: Албанија не е ѓаволска, туку демократска земја

Албанија не е ѓаволска, туку демократска земја, која страдаше од невидена ѓаволска диктатура, па затоа човековите права за неа се светост. Вака,албанскиот претседател Илир Мета…


Волшебна Тирана го привлекува сечие внимание и никого не остава рамнодушен на нејзината Новогодшно – божиќна бајка (ФОТО)

Албанскиот главен град Тирана е едно од најатрактивните места за празниците на крајот на годината, јави дописничката на МИА. Плоштадот „Скендербег“ е вистинско чудо. Осветлувањето…


Вереници извлечени од урнатините во Албанија: Не успеале да спасат мало дете

Тажни приказни секојдневно доаѓаат од Албанија, која пред неколку дена беше потресена од силен земјотрес кој одзеде 40 животи. Во градот Туман, спасувачите од под…


No Image

Тирана за влакно избегна терористички напад (ФОТО)

Албанската полиција откри иранска терористичка ќелија, која планирала терористички напад во Албанија, денот на Празникот на “Султан Невруз“. „Балканвеб“ јавува дека генералниот директор на Државната…