Свет

Заробен е терористот, кој го егзекутира рускиот пилот во Сирија

Терористот Алпраслан Челик, кој во ноември 2015 година го застрела рускиот пилот Олег Пешков, е уапсен во Сирија. Веста ја соопшти иранската агенција “Фарс”, повикувајќи се на свој извор. Според изданието Челик бил фатен од сириски војници.

Алпраслан Челик е познат по својата крајна антируска позиција. Турскиот сајт “Газетеватан” го цитира неговото интервју дадено непосредно пред да биде уапсен. Пред новинарите Челик се фалел со тоа дека “со години е прогонуван од Русија поради своите” идеали “, а сега – и поради убиството на пилотот.” Одмаздувајте им се на Русија. Мотото ми е: “Или победа, или мачеништво”. Безбедноста на Турската република и турскиот народ е главен приоритет за нас “, вели националистот.

Челик признава дека тој, како и другите кои се борат против Сиријците, добиваат сериозна поддршка од Турција. Тој додава дека со него соработувале “многу турски невладини организации, претставници на Министерството за вонредни ситуации„. Според Челик листата, во кој влегуваат оние со кои војуваат, никако не е мала. Во него влегуваат Русија, режимот на Асад, Иран, ирачкото шиитско население.
Потсетуваме дека рускиот авион Су-24 со кој пилотираше Олег Пешков беше соборен над Сирија на 24 ноември 2015 година. Авионот беше погоден со ракета “воздух-воздух” од турски борбен F-16 на неколку километри од сириско-турската граница.

Двајцата пилоти Пешков, и Мурахтин успеаја да се катапултираат, но кон нив стрелаа радикалните исламисти. Мурахтин преживува откако успеа да се скрие во блиската шума. Но, Пешков беше застрелан уште во воздухот додека се спушташе со падобран, а потоа неговото тело беше изложено на жестоки подбивања и насилство. Посмртно е прогласен за херој на Русија.

Поврзани вести

Back to top button