сирија

Полициска акција, уапсени припадници на ИСИС во Скопје и Куманово (ВИДЕО)

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал-Секторот за борба против тероризам, насилен екстремизам и радикализам во координација со Агенцијата за национална безбедност, Одделот за…


Турците за малку да завојуваат со Русија: Ракети бркале Su-24, го спасиле вештите маневри на пилотот (ВИДЕО)

Рускиот авион “Su-24” во четвртокот избегнал најмалку две противавионски ракети, истовремено давајќи и поддршка на сириската војска во јужен Ид Каналот “Халеб Тудеј” објавил снимка…


Мајка со деца од Македонија снимена во Сирија: Државата да ни помогне тука не можеме повеќе да седиме (ВИДЕО)

Aлбанската телевизија А2 вчера престојуваше во сирискиот камп Ал-Хол од каде објави и репортажа, а во неа се најде и жена од Македонија во кампот…


Курдите добија поддршка: Сириската армија ќе ги брани од турската агресија! (ВИДЕО)

Силите на сириската армија навлегоа во градот Тал Тамр, град на северот на Сирија во близина на границата со Турција – од таму ќе ѝ…


Убиен 25-годишен Албанец во Сирија

Косовските власти денеска ја потврдија информацијата дека вчера во Сирија загинал 25-годишен косовски државјанин кој се борел на страната на исламистичката терористичка организација Исламска држава…


Убиен Албанец, командант во терористичката ИД

Во судири со сириските демократски сили (СДС) во близина на градот Хаџин, во источниот дел на Сирија убиен е Албанец, командант во структурите на терористичката…


За смртта на 13-годишно девојче обвинет мигрант од Сирија

Ибрахим Али, 28-годишен бегалец од Сирија кој добил азил во Канада, бил фатен и обвинет дека ја убил 13-годишната Мариса Шен. Шен исчезнала на 18….


Уште еден скопјанец убиен во Сирија

Младо момче, Албанец од Скопје е убиено во Сирија. Станува збор за 23-годишниот Албанец, Е. Исени, роден во Арачиново, со место на живеење во Скопје….


ВИДЕО: Светот реагира на нападот на Сирија: Единствена цел на оваа варварска агресија е прикривање на лагите на Западот

Сирискиот режим денес ја осудил “варварската и сурова агресија” на Западот, по ударите кои пред утрото ги извеле САД, Франција и Велика Британија на сириски…


Трамп: Спреми се, Русијо, идат ракети, фини и нови и паметни – Сите се плашат од Трета светска војна –

Доналд Трамп ја предупреди Русија да се „подготви” откако Москва вети дека ќе пука кон секој проектил упатен кон Сирија. „Тие ќе доаѓаат, фини и…