За утре се најавуваат пообилни дождови и ветер

Објавено: недела, 6 март 2016 во 16:13
Spread the love

Под влијание на влажен бран од Медитеранот утре времето ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд. Врнежите ќе бидат пообилни кон крајот на денот и во вечерните часови, особено во западните и северните делови, и во повеќе места се очекува да наврнат над 25 литри на метар квадратен дожд. Локално врнежите ќе имаат пороен карактер и ќе има услови за појава на грмежи.

Поради изразено јужно струење преку денот ќе дува умерен до засилен јужен ветер кој на места ќе достигнува брзина околу 80 километри на час. Ветерот ќе биде поизразен ќе биде долж Повардарието и во источните делови од земјава.

Во вторник ќе биде претежно стабилно, а потоа следува период на променливо облачно време со повремени врнежи од дожд.