ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Снимен бомбашот-самоубиец непосредно пред експлозијата!

Објавено: недела, 20 март 2016 во 10:56
Spread the love

Најмалку пет лица загинаа, а 36 се повредени, меѓу кои и 12 странски државјани, во самоубиствен бомбашки напад во главниот комерцијална и туристичка зона во центарот на Истанбул, рече турскиот министер за здравство Мехмет Муезиноглу.

Тој додаде дека седум од повредените се во тешка состојба, а израелското Министерство за надворешни работи пренесе дека меѓу ранетите има и нивни државјани.

-Напаѓачот ја активирал бомбата пред да стигне до целта бидејќи го исплашила полицијата, изјавил официјален претставник, додавајќи дека бомбашот го планирал нападот каде има повеќе луѓе.