ВИДЕО: Таткото на Анкара за земјотресите го обвини ХААРП

Објавено: петок, 10 февруари 2017 во 15:30
Spread the love

Вештачките потреси се реалност, а не некаква теорија за завера. Тоа е и фактот што сега го дознаваат се повеќе луѓе, а меѓу нив е и градоначалникот на Анкара.

Градоначалникот на Анкара ги предупреди неодамна непријателските надворешни сили дека планираат да предизвикаат диригирана „вештачки потрес“ во Турција, способен да нанесе голема штета на целата земја.

Мелих Гокцек, кој е градоначалник уште од 1994 година тоа го напиша на Твитер во вторникот дека софистицираната технологија на војување се користи за покренување на потреси предизвикани од страна на луето кои сакаат да и нанесат штета на Турската економија, пишува Yahoonews.

Неговите коментари дојдоа по двата потреси кои ја погодија западната покраина на Цанакале во понеделникот и вторникот утрото, со сила на магнитуда од 5,3 и 5,2 степени, изјави Турската Агенција за Итни случаи (AFAD).

Сите овие потреси беа на длабочина до 10 километри, што одговара на длабочината која ја предизвикуваат ХААРП потресите.

Во објавите на Твитер тој сподели видеозапис кој тврди дека бил орудие кое го создава вештачкиот НААРП потрес, и повика да сите подморници и бродови со огромна електронска опрема се стават под контрола на властите.