ВИДЕО: Мистериозен зелен објект прелетал на небото

Објавено: среда, 3 јануари 2018 во 21:47
Spread the love

Додека луѓето во Велика Британија се подготвуваа за дочекот на Новата година, на небото прелета мистериозен зелен објект, што предизвика реакции по социјалните мрежи.

Објектот исчезнал само по неколку секунди, а Меѓународната метеорска организација (ИМО) примила повеќе од 700 повици од луѓе кои виделе зелен блесок на небото во Англија и Шкотска.

Многу луѓе кои посведочиле на оваа необична појава своите видеа ги објавија на социјалните мрежи. Луѓето шпекулираа за што се работи, а ИМО соопшти дека станува збор за метеор кој изгорел во земјината атмосфера и се претворил во огнена топка.

– Една од последните огнени топки во 2017 година, но многу голема огнена топка, напишаа тие на Твитер.

Како што објави ИМО, на крајот на својот светлечки пат, метеорот се распаднал и исчезнал на 20 километри јужно од границата на Англија и Шкотска.