топ1

No Image

Грција гори (ВИДЕО)

Над илјада пожарникари се борат против шумските пожари во Грција, најголем дел на островот Евија, северно од Атина, кој и натаму е надвор од контрола….


Убиениот Фестим Лато имал војска, милиони евра и ветување за Република Чамарија, а е погребан со знамето на Голема Албанија

Албанскиот политичар Фестим Лато (43) кој на 21 јули беше пронајден убиен во канал во Амстердам, како што објави холандскиот весник „Телеграф“ имал сопствена војска…


Четири завети на Свети Наум Охридски

Еден ден пред Божик, кога Св. Наум ја беше завршил Светата литургија во манастирот и ги беше пречестил монасите и народот, почувствувал дека му се…


Нова дрога во регионот, стопати појака од марихуаната

Во Србија се појави нова дрога, психоактивна супстанца која е стопати посилна од марихуаната, објави РТС. Ефектите на синтетските канабиноиди се слични на марихуаната, но…


Порнографијата е опасна по јавното здравје, експертите загрижени

Сенатот на Аризона оваа недела ја одобрил резолуцијата со која се повикува на систематски одговор во спречување на изложување на порнографија, која е се подостапна…


Свежата зелка штити од рак, а варената ја ублажува нервозата

Изобилството со витамин Ц и сулфур кои се наоѓаат во зелката се одговорни за тоа што овој зеленчук успешно ги отстранува слободните радикали и мочната…


Бил „мртов“ 45. минути а кога се повратилил открил неверојатно искуство (ВИДЕО)

„Ме фати за рака и ми рече: ‘Не е ова твое време, не треба да бидеш овде, мораме да те вратиме назад, имаш уште многу…


Најголемиот атеист: Признавам Бог постои

Веста која своеврмено ја шокирала големиот дел од научната заедница. Постои само еден научник во историјата којшто бил именуван „икона на атеизмот“ и „шампион на…


Оваа тајна Русија ја крие со децении: Протекоа морничави снимки од ракетата

Иако се шпекулира дека Русите ги чуваат снимките од голем број на „изгубени“ астронаути во вселената, тие тоа го демантираат. Несреќата која што се случила…


На факултетите се запишуваат студенти кои не знаат да пишуваат

Идните академски граѓани не ги знаат сите букви од азбуката, на факултетите се запишуваат студенти кое се недонаучени и не знаат да пишуваат, велат Универзитетсите…