ВИДЕО: Курдите уништуваат бомбаш самоубиец!

Објавено: среда, 24 февруари 2016 во 14:21
Spread the love

Пред неколку дена Курдите во Сирија спектакуларно го осуетија несудениот бомбаш самоубиец од редовите на ИД, пренесува “Дејли Мејл“.

Тој планирал со автомобил полн со експлозив да се разнесе меѓу курдските сили, но тие го спречија така што лансираа проектил кој го разнесе автомобилот. Од него остана само огнен пламен во сред пустина.

kurdii

Се верува дека видеото е снимено во Ал-Шададиј во провинцијата Хасакех.

Оваа област беше под ИД, но неодамна ја освоија курдските сили со подржка на воздушни напади. Сиријската опсерваторија за човекови права соопшти дека исламистите се повлекле кон југот.