ВИДЕО: Јас агресор, имате ли малку разум – Путин со овие зборови му се обрати на британски новинар

Објавено: понеделник, 18 јануари 2016 во 18:23
Spread the love

Новинарот на Би-Би-Си Џон Симпсон му рече на Путин дека „западните земји се обединети во верувањето дека во налет е нова Студена војна и дека тој искрено, е единствениот кој ќе одлучи дали ќе започне истата или не“, па продолжи во истиот дух и го обвини рускиот претседател дека руските авиони директно по негова наредба вршат опасни маневри во воздушниот простор на западните земји, а руските војници војуваат по територијата на суверени држави – пред се Крим.

putin

„Поради тоа можам ли да ви кажам, да ве прашам, дали би го искористиле овој момент да им кажете на луѓето од Западот дека немате намера да издржите во Новата Ладна војна и дека ќе направите се што е во ваша моќ да го решите проблемот во Украина?“, поентираше британскиот новинар.

Владимир Путин за неколку минути му објасни на Симпсон и луѓето од Западот, кој, како и зошто создава тензии во светот. Снимката се појави на социјалните мрежи со англиски превод: