путин

Путин: Русија и Украина се нападнати за да спречат појава на голем ривал

Руско-украинската соработка иритира многу земји затоа што создава глобален конкурент што ќе ги предизвика, изјави рускиот претседател Владимир Путин за ТАСС во интервју за проектот…


Ракета „Калибар“ погодува цел во Црното Море (ВИДЕО)

Маневрите се одржани во склоп на заедничките вежби на Црноморската и Северната флота. Телевизиската станица „Ѕвезда“ објави снимка од лансирање на ракета „Калибар“ на вежбите во Црното…


Путин бесен на Бугарите: Лесно можеме вас да ве заобиколиме

Претседателот на Русија, Владимир Путин ја обвини денеска Бугарија дека намерно ја одложува изградбата на рускиот гасовод Турски тек на својата територија и предупреди дека…


Путин го покорува светот без испукан куршум

Русија, најголемиот произведувач на гас, го зголемува своето влијание во Европа и Азија со изградба на гасоводи кои ја поврзуваат нејзината територија со овие региони…


Исповед на Путин: Моето семејство позајмуваше пари од соседите

Путин тоа го изјавил гостувајќи во јубилејното издание на ТВ дневникот на “Времја”. Рускиот претседател Владимир Путин, вчера изјавил дека неговите родители пред 50 години…


ВИДЕО: Путин на Денот на победата-Нема сила која може да ги пороби Русите

Во парадата на Црвениот плоштад руската армија го покажа најновото оружје, вклучувајќи ја и РС-24 „јарс“, интерконтиненталната нуклеарна ракета, пишува Би-би-си. Руските ловци, бомбардери и…


Светските лидери за Велигден: Трамп и Путин во црква, Меркел на плажа

Христијаните оваа година Велигден во слават во ист ден, а така е и со светските лидери. Претседателот Владимир Путин и премиерот на Русија Димитриј Медведев,…


ВИДЕО: САД ја нападна Сирија – Остра реакција на Путин

Најмалку четири лица загинаа, од кои еден офицер со висок ранг, во воздушниот напад на САД врз база на сириското Воено воздухопловство крај Хомс, а…


Путин: Жената е извор на нашиот сопствен живот и негово продолжение преку децата

Рускиот претседател Владимир Путин на сите жени во Русија во средата им го честиташе празникот 8 март со стихови на Константин Балмонт. Шефот на руската…


Српски Информер: Руските служби доставиле информации за план за дестабилизација на Македонија

Рускиот претседател Владимир Путин и српскиот премиер Александар Вучиќ ќе се сретнат во текот на март во Москва, каде ќе се договори убрзување на испораката…