Uncategorized

ВИДЕО: Има само 10 години и дури 192 килограми

10 годишниот Арја Пермана од Индонезија нема детство како и неговите врсници. Причионата е тоа што тој сега веќе има 192 килограми, поради кој деновите ги поминува лежејќи во кревет.

Неговите родители се очајни, свесни дека ако со некоја ригорозна диета не го решат проблемот со неговата килажам, тој може да умре.

„Не постои полоша работа од тоа да го гледате своето дете како пати. Сакам да го видам како учи и како си игра со другите деца. Тој не оди на училиште, затоа што тешко се движи, останува без здив чим застане на нозе. Не може ни да седи, затоа главно лежи“, вели неговата мајка.

Арја е роден со 3,8 килограми, а сега има 192 и непрестајно јаде. Може да изеде за оброк колку две возрасни особи.

Ааира сега започнал уште една диета со кафеав ориз, како драстично би ја намалил својата тежина.

Се поставува прашањето зошто родителите не реагирале на време, но сега најважно е детето да ослабе и да биде добро.

Поврзани вести

Back to top button