Турски пилоти раскажуваат за своите средби со НЛО

Објавено: недела, 22 мај 2016 во 10:42
Spread the love

Пилоти на турскиот национален авиопревозник „Туркиш ерлајнс“ тврдат дека НЛО со зелена светлина прелетал над нивниот авион на 19 мај, пишува весникот „Хуриет дејли њуз“.

– Неидентификуван објект, со зелени светла прелета на околу две до три илјади стапки над нас, а потоа исчезна. Сметаме дека тоа беше НЛО, им кажале двајцата пилоти на авиодиспечерите на аеродромот Ататурк во Истанбул.

Неидентификуваниот летечки објект бил забележан во околината на истанбулскиот кварт Силиври за време на летот од западното турско одмаралиште Бодрум до Истанбул.

Според двајцата пилоти во тоа време, околу 23:30 часот по локално време на 19 мај, авионот летал на височина од 17 илјади стапки.

Авионот слетал на аеродромот Ататурк околу половина час подоцна.

Главната дирекција на воздухопловните власти во Турција соопшти дека на радарите не забележала таков објект.