виена

Уапсен 15-годишник со потекло од Македонија, се заканувал дека ќе ја разнесе катедралата во Виена

Австриската полиција уапси 15-годишен Австриец со македонско потекло кој се заканувал со терористички напад во центарот на Виена, пишуваат австриските медиуми. Малолетникот, бидејќи не добил…


Групата терористи во Виена ѝ се предале на полицијата! (ВИДЕО)

Како што наведуваат медиумите во Австрија, четворица терористи и се предале на полицијата. На Твитер се појавила снимка од настанот. The moment of the criminals…


No Image

Терористички напад во Виена (ВИДЕО)

Австриската полиција ја потврди информацијата за пукањето во центарот на Виена во близина на синагогата и објави дека има многу повредени и жртви. Имаше пукање…


Виена наградува: Билет за култура ако не користите автомобил

Градот Виена денска претстави мобилна апликација со чија помош жителите кои користат градски превоз, велосипед или одење пеш да добијат бесплатен билет за музеј или…


Претседателот на Австрија повторно фотографиран во метрото: Се возеше стоечки и читаше документи (ФОТО)

Претседателот на Австрија Александер Ван дер Белен повторно ја воодушеви јавноста и покажа дека положбата, моќта и славата не го промениле. Тој е сликан како…


Кој ги чисти тоалетите по Виена: Доволно е само да ги погледнете нивните имиња

Во секоја поголема компанија од внатрешната страна од тоалетот, залепен е список со имиња кои се грижат за хигиената на тоалетот. Еден твитераш објави фотографија…


Џепни аларми за жените кои ќе ја слават Нова Година во центарот на Виена

Австриските власти соопштија дека полицијата ќе им дава џепни аларми на жените, кои ќе ја прослават новогодишната ноќ во центарот на Виена, како безбедносна мерка…


No Image

Драма во Виена: Хрват поради Србинка, за малку ќе го убиел љубовникот Босанец

Во Виена во понеделникот се одиграла вистинска драма во која учествувале тројца државјани од поранешна Југославија – Хрват, Србинка и Босанец. Имено мажот по потекло…