топ1

Руски научници предупредуваат на опасноста од судар на Земјата со астероид

Астероидот Апофис (Apophis) би можел да падне на Земјата во 2068 година, а 2029 година ќе помине покрај Земјата на оддалеченост десет пати помала од…


Тајната на манастирот Острог, чудотворното светилиште во кое се излекувале многумина

Верниците се редат еден зад друг. Се поклонуваат пред моштите. Го допираат платното со кое се покриени. Сето тоа се прави тивко. Монахот што постојано…


Астероид со големнина на Биг-Бен се проближува кон Земјата

Американската агенција за вселенски истражувања NASA објави дека на Земјата ѝ се приближува астероидот SP1, чијашто големина се споредува со лондонската знаменитост Биг-Бен, и спаѓа…


Мобилните телефони сериозен фактор за аутизам кај деца

Психолозите и лекарите предупредуваат за појавување на аутизам кај децата од прекумерна употреба на технолошка опрема, претежно мобилни телефони. Аутизмот од раѓање, сега е ретка…


Три природни состојки ќе ви помогнат ако ве боли грлото

Исцеден сок од половина лимон измешајте го со една лажица мед. Пијте по една лажичка од смесата на секој час. Комбинацијата на мед и лимон…


Од дома може да се заработат 2000 долари месечно

Од дома може да се заработат 2000 долари месечно, и потоа да се живее комотно неколку месеци. Но, ваквата работа на различни веб платформи не…


Научниците потврдија – Животот нема крај!

За време на смртта се смета моментот кога настанал срцев застој, односно кога ќе престане електричниот импулс кој ги покренува отчукувањата, по што срцето престанува…


Го истетовирал ликот на помладиот брат кој има Даунов синдром: Кога му ја покажал тетоважата, добил најискрена љубов

Членовите на семејството знаат да бидат многу врзани едни за други и да влијаат врз нивните животи. Постарите браќа и сестри имаат големо влијание врз…


Taчи и Вучиќ би го делеле Косово – За Македонија тоа дефинитивно би значело крај

Доколку би бил постигнат ваков договор, од него најголеми последици би имала Македонската држава. Слободан Милошевиќ кој за многу работи погреши, за една беше во…


Ниедно умно дете без протекција не вработивме, сите ги испуштивме по белиот свет

Нема резон веќе да се пишуваат колумни. Неколку месеци сите трескавично пишуваме на иста тема – името. Јас кажав сè што имав да кажам и…