тероризам

Уапсен 15-годишник со потекло од Македонија, се заканувал дека ќе ја разнесе катедралата во Виена

Австриската полиција уапси 15-годишен Австриец со македонско потекло кој се заканувал со терористички напад во центарот на Виена, пишуваат австриските медиуми. Малолетникот, бидејќи не добил…


No Image

Австриската полиција ја разбива терористичката мрежа, осомничени и двајца скопјани

Австриската полиција по неодамнешниот терористички напад со исламистичка заднина во главниот град Виена, продолжува со расплеткувњето на исламистичката мрежа во земјата и досега уапсила 15…


Во Белгија уапсени двајца малолетници кои планирале терористички напад

Белгиски федерални обвинители уапсиле две малолетни лица под сомнение дека планирале терористички напад, пренесува Гардијан. Осомничените 16-годишник и 17-годишник се уапсени на 31 октомври по рациите…


Во Скопје скоро секој ден се боде некој со нож, младо момче прободено во Градски парк

Денес околу 00.15 часот во СВР Скопје било пријавено дека во болницата „Аџибадем Систина“ бил донесен А.Р.(26) од Скопје, со тешка телесна повреда нанесена од…


Голема полициска акција, најдена муниција, гранати и ракетни фрлачи

Во нива меѓу струшките села Франгово и Калишта полицијата нашла муниција, гранати и ракетни фрлачи. Оружјето било најдено денеска околу пладне по претходни оперативни сознанија….


No Image

Албанец осуден на 22 години затвор во САД поради тероризам, судијата го нарекол „бомба со часовник“

Албански емигрант, кој имал и државјанство на САД а живеел во Бронкс, е осуден на 22 години затвор, откако го признал обвинението за тероризам. Сајмир…


Шест лица во Косово осудени на 25 години затвор, планирале терористички напади и во Македонија

Основниот суд во Приштина осуди шест лица на вкупно 25 години затвор поради планирање терористички напади врз припадници на мисијата на КФОР, објекти на Српската…


Оваа девојка спасила 30 луѓе од ладнокрвниот убиец, Торонто ја слави како хероина

Искрено, мислев дека некој нешто слави. Но, кога на 150 метри од нашиот ресторан видов одблесок од оружје, пукање кое доаѓа се поблиску и маж…


ВИДЕО: Крвникот од Париз се заколнал на верност во Ал Багдади

Новинската агенција “Amaq”, блиска до терористичката организација ИСИС, објавила снимка на која, според наводите на групите за нагледување на џихадисти, делува дека Хамзат Азимов, осомничен…


No Image

ВИДЕО: Извикувал „Алах акбар“ додека ги бодел луѓето

Мажот кој синоќа во центарот на Париз изврши напад со нож и при тоа уби едно лице, а повреди четворица, е роден во Чеченија во…