рак

ЦРНИ СТАТИСТИКИ – 40 ДЕЦА САМО ГОДИНАВА ЗАБОЛЕЛЕ ОД РАК

Четириесет деца годинава заболеле од рак. Најмладиот пациент е бебе на 3 ипол месеци. Во моментов на клиниката за детски болести се лекуваат 20 деца,…


Научно докажано: Честичките од загадениот воздух можат да предизвикаат рак на мозокот

Едно ново истражување првпат ги поврза наночестичките од загадениот воздух со карциномот на мозокот. Ултраситните честички (УФП) се создаваат со согорување гориво, особено кај дизел-возилата,…


Научниците открија кој пијалак го преполовува ризикот од рак

Консумирирањето кафе може да двојно да го намали ризикот од развој на карцином на црниот дроб, откриле научниците од Универзитетот Квинс во Белфаст, пишува MedicalXpress….


Чудо во манастирот Тумане: Момче од Македонија излечено од рак по молитва крај моштите на Св. Зосим, лекарите во Турција во шок (ВИДЕО)

Ново чудо се случило во манастирот Туманe кај Голубац, во Србија. Откако на ова свето место, на Митровден, монахот прочитал молитва крај моштите на Св….


Зелка, карфиол, брокула и кељ го спречуваат ракот

Овие зеленчуци не само што се богати со диетални влакна кои го поттикнуваат варењето, туку се и добри извори на фитонутриенти кои можат да го…


Кромидот и лукот го намалуваат ризикот од карцином на дојката

Најновото научно истражување покажа дека јадењето кромид и лук може да го намали ризикот од карцином на дојката. Група професори од Универзитетот во Бафало и…


Германски нобеловец ги открива состојките кои го предизвикуваат ракот

Во 1931 година, германскиот научник Ото Хајнрих Варбург ја добива Нобеловата награда за откривање на основните причини за ракот. Тој открил дека оваа болест е…


Сведоштво на пејач: „Појасот на Света Ана ме излекуваа“ од рак на панкреас

Никос Куркулис во Грција е меѓу најпознатите и најпопуларните музичари. На 6. декември 2006. година на грчката ТВ ANT1 во телевизиската програма зборувал за болеста која…


Терапија против рак на доктор Шрајбер, еве што го спречува ракот

Д-р Дејвид Серван Шрајбер смета дека традиционалните јадења имаат моќ да го потиснат развојот на ракот… Добро познатиот лекар, Дејвид Серван Шрајбер, во својата книга,…


Дечкото кој го кршеше крстот на црквата умрел во најстрашни маки

Божја казна ги стигна луѓето кои пред 14 години ги кршеа крстовите и палеа српски цркви во Косово. Алем Курти кој го кршеше крстот на…