германија

Германија ги затвора продавниците и училиштата (ВИДЕО)

Продавниците што продаваат стока што не е неопходна, фризерските салони и училиштата во Германија од среда ќе бидат затворени, рече канцеларката Ангела Меркел, за да…


Во последните 5 години 70 000 македонци добиле работа во Германија

Излезот од лошата финансиска состојба во нашата држава многу македонци го бараат во Германија . Според заводот за статистика на Германија , последните 5 години…


Балканците ќе можат да одат да работат во Германија, ама во ограничен број

Владата на Германија донесе одлука за продолжување на доселувањето на неквалификувана работна сила од Западен Балкан до 2023 година, но воведе квота од 25.000 годишно….


Бунт на германските стопанственици против ограничување на бројот работници од Балкан

Т.н. Западнобалканско правило на луѓето од овој регион им овозможува да работат во Германија. Берлин планира да го ограничи приливот на 25.000 луѓе, но германските…


Германските стопанственици против ограничување на бројот на работници од Западен Балкан

Германски бизнисмени изразуваат незадоволство од намерата на Владата да го ограничи приливот на работна сила од Западен Балкан на 25.000 годишно. Тие велат дека регулативата…


Германија има потреба од 300 000 работници, eвропските земји со повик за фризерите, келнерите и другите невработени да најдат работа во земјоделството

Се ближи пролет и време е за берба на шпаргли, јагоди и на останатото овошје и зеленчук. Европските земји веќе имаат проблем со недостаток од…


Eве што ви е потребно за да се вработите во Германија со македонски пасош

За да заминете на работа на Германија, стручноста треба да ви ја потврдат и тамошните органи, појаснува преку видео-порака, германскиот амбасадор во земјава, Томас Герберих,…


Србија го стопираше конкурсот за работа на медицински сестри во Германија

Српскиот министер за труд Зоран Ѓорѓевиќ на прес-конференцијата по седницата на Социјално-економскиот совет вчера рече дека годинашниот конкурс за медицински сестри за работа во Германија…


Германија го олеснува вработувањето на странци – од 1 март ќе дозволи легален престој до шест месеци

Новиот закон во Германија, кој ќе стапи на сила од 1 март, ги олеснува процедурите за вработување работници кои живеат во земји кои не се…


No Image

Во Германија се апсат чеченски исламисти

Во повеќе германски покраини полицијата спроведе претреси поради сомненија за „подготовки на тешки насилства кои ја загрозуваат земјата“. Државното обвинителство во Берлин утрово спроведе претреси…