еу

Купи куќа, добиј виза за Европа!

околку инвестирате 250.000 евра во стан или куќа во Грција, добивате европска виза за престој, или како што се нарекува, „Златна виза“. Ваквата програма на…


Границите на ЕУ затворени до 15 јуни

Европската комисија ги повика земјите од ЕУ и Шенгенската зона на уште 30 дена да го продолжат привременото ограничување на патувањата во земјите членки. Ограничувањето…


Од Македонија само во ЕУ минатата година се иселиле 24.300 лица

Најмногу иселеници во ЕУ заминале од Албанија 62.000, потоа од БиХ 53.000 како и 51.000 Срби. Од територијата на Косово се иселиле 34.500 луѓе, а…


Од 1 јануари 2019: Македонците без европски пасош ќе можат да работат во Швајцарија?

Поради измени во Законот за вработување во Швајцарија е прекинато вработувањето на граѓаните од територијата на поранешните Ју простори. Во овој момент граѓаните без европски…


Влегоа во ЕУи цените им скокнале за повеќе од 250 проценти

Цените во Бугарија скокнале за 85% за 18 години. Бугарија е четврта земја во Европската Унија по поскапување, покажуваат податоците на Еуростат. Правенец е Романија…


Есад Рахиќ: Албанците ќе формираат заедница на општини во Западна Македонија ако не влеземе во ЕУ и НАТО

Поранешниот пратеник на СДСМ, Есад Рахиќ, прогнозира дека ќе биде големо незадоволството кај етничките Албанци доколку Македонија ја пропушти шансата за ЕУ и НАТО. Во…


Американецот Стив Бенон го стресе Брисел – формира анти-ЕУ армија од десничари и евроскептици

Британската евроскептична партија на Најџел Фараж, УКИП, дала ветување дека ќе работи заедно со алтернативното десничарско европско движење на Стив Бенон. Критичарите веќе рекоа дека…


Формирање православен сојуз: ЦИА и Стратфор најавуваат крај на ЕУ

ЦИА и американската невладина организација Стратфор прогнозирале распад на денешната ЕУ на неколку групи. Стара и нова Европа. Новата треба да се насочи кон САД…


No Image

Дебакл на Самитот во Софија поради Косово?

ЕУ се обидува со дипломатски финеси да спречи фијаско на Самитот за Западен Балкан, кој неделава треба да се одржи во Софија. Во моментов, сите…


Шчербак: Не би сакале НАТО да го користи македонскиот народ како топовско месо

Експеримент, авантура, опасна игра, мафија со вакви квалификации и отворени карти настапи руската дипломатија кон македонските НАТО. Од Сараево суптилни закани, од скопскиот факултет за…