Скотланд Јард предупредува за „спектакуларни“ напади на ИД

Објавено: понеделник, 7 март 2016 во 18:08
Spread the love

Првиот човек на антитерористичкиот оддел на Скотланд јард, Марк Роули, денеска предупреди дека Исламска држава има амбиции да изведе „огромни и спектакуларни напади“, јави Танјуг.

Според него, додека ИД некогаш примарно напаѓаше воени и полициски цели, нивните цели сега се поагресивни.

Тоа е „терористичка група која има големи амбиции за огромни и спектакуларни напади, не само од оние видови какви досега беа спречувани, рече Роули пред новинарите во Лондон.

Роули ја опиша ИД како група која се менува. Додека некогаш главно ја користеше пропагандата за да ги радикализира луѓето да делуваат во нејзино име, таа сега „ се обидува да изведе големи напади“.

Исламска држава настојува џихадистите, обучени во Сирија, да ги доведе во северна Европа за да изведуваат напади, заклучи тој.