Пристигна „смртта за џихадистите“

Објавено: вторник, 5 април 2016 во 12:34
Spread the love

На интернет се појави видео од руски хеликоптер во близина на неодамна ослободениот сириски град Ал Карјатејн, каде поголемиот дел од населението се христијани.

Рускиот хеликоптер Ка-52 „aligator“ прв пат е снимен во акција, пренесува телевизијата „Русија 24′.

„Видеото е снимено во близина на градот Ал Карјатејн, кој вчера е ослободен од терористите. На видеото се гледа хиликоптерот кој уништува цели“, се наведува во телевизискиот прилог.

Прв пат Ка-52 е забележан во Сирија на 16 март, иако немало официјални податоци за негово испраќање таму.

Хеликоптерот Ка-52 „алигатор“ е модификација на хеликоптерот Ка-50 „црна ајкула“. Тој служи за откривање и препознавање на различни објекти, движечки или недвижечки цели, уништување на оклопни техники, хеликоптери и нисколетечки авиони со мала брзина.