Познато кој стои зад масакрот во Истанбул

Објавено: среда, 29 јуни 2016 во 08:13
Spread the love

Турската полиција верува дека за синоќешниот напад на истанбулскиот аеродром „Ататурк“, во кој според последните податоци загинаа најмалку 28 лица, а околу 60 се ранети, стои џихадистичката група Исламска држава (ИД), јавија турските медиуми.

Истите извори, повикувајќи се на анонимни полициски претставници, наведуваат дека полицијата верува оти „ИД стои зад нападот на аеродромот“.

Меѓутоа, неименуван турски официјален претставник изјави дека засега е се уште рано да се тврди дека има некаква врска меѓу нападот на „Ататурк“ и ИД.