Свет

По заканите од Турција, Русија се спрема за воздушна војна

Су-35С ќе биде тестиран во борбени услови во Сирија. Рускиот Генералштаб има намера да ги тестира во борбени услови во Сирија најновите ловци Су-35С, соопштуваат руските медиуми.

ruski-avion-630x343

Според неофицијалните информации, станува збор за четири авиони кои во октомври-ноември минатата година им беа предадени на ВКС Русија од фабриката за авиони во Комсомолск-на-Амур, пишува „Комерсант“. Според зборовите на извор во Генералштабот, во моментов бројот на мешаната авиогрупа на ВКС Русија во авиобазата „Хмејмим“ надминува 70 авиони и хеликоптери.

На крајот на декември минатата година беше соопштено дека најновите Су-35С првпат стапија на борбено дежурство во противвоздушната одбрана. Су-35 (според кодификацијата на НАТО – Flanker-Е+) е руски повеќенаменски ловец од генерација 4++.

Поврзани вести

Back to top button