Овој напиток го лекува целиот организам

Објавено: недела, 14 февруари 2016 во 14:26
Spread the love

Овој напиток го зајакнува имунитетот, ја ублажува кашлицата и гребењето во грлото, погодно делува на човековиот организам, го опушта и смирува…

Портокалот, ѓумбирот и куркумата се состојките потребни за овој препарат кои заедно со медот и лимонот го зајакнуваат имунитетот, ја ублажуваат кашлицата помагаат при болки во грлото, погодно делуваат на човековиот организам, го опуштаат и смируваат.

Потребно ви е: 2 лимони, 1 портокал, корен од ѓумбир со средна големина, 1 лажица кукурма, лажица мед.

Состојките треба да ги измешате и да ги ставите во тегла. Така подготвената смеса е доволно да ја прелиете со зовриена вода и добиениот напиток да го пиете кога ќе ве фати настинка, грип или кога вашиот имунитет е ослабен. Во фрижидерот овој напиток може да стои околу еден месец, но сепак не правете големи залихи. Покрај се, тој има и одличен вкус.